«У жовтні, листопаді та грудні ми маємо реальний шанс зрушити ситуацію в бік миру та довготривалої стабільності. Ситуація на полі бою створює можливість зробити цей вибір — вибір на користь рішучих дій для завершення війни не пізніше 2025 року. І ми розраховуємо на лідерство президента Байдена. Ми розраховуємо на потужні та мудрі кроки Великої Британії, Франції, Німеччини та Італії», — поділився Зеленський своїми надіями з лідерами країн Південно-Східної Європи на саміті у Дубровнику (Хорватія) 9 жовтня.
Яких «рішучих дій» західних партнерів він чекає «у жовтні, листопаді та грудні»? Очевидно, ухвалення плану перемоги, з яким Зеленський ознайомив президента США Джо Байдена 26 вересня.
«План розрахований на рішення, які повинні статися, починаючи вже із жовтня й до грудня. І не затягувати ці процеси», — пояснив Зеленський 20 вересня у Києві на спільній прес-конференції з президентом Європейської комісії Урсулою фон дер Ляєн.
Він збирався показати план перемоги лідерам Німеччини, Великої Британії та Франції 12 жовтня на американській авіабазі в Рамштайні (Німеччина), куди їх запросив Байден. А коли Байден чи то відклав, чи то скасував цей саміт через ураган «Мілтон», Зеленський вирішив представити план перемоги лідерам чотирьох найбільших країн Західної Європи на особистих зустрічах. З цією метою 10-11 жовтня він здійснив турне маршрутом Лондон — Париж — Рим — Берлін.
Подвійне зрушення парадигми
Фактично Зеленський відсунув свої очікування кінця війни на рік. Раніше він говорив про можливість завершення війни вже цього, 2024 року. «Я вважаю, що якщо ми будемо об’єднані і будемо іти, наприклад, по формату Саміту миру, ми можемо закінчити гарячу стадію війни. Ми можемо спробувати це зробити до кінця цього року», — сказав він в інтерв’ю Бі-Бі-Сі в Лондоні 18 липня.
Як бачимо, зсунувся не лише термін, а й формат закінчення війни. Раніше Зеленський припускав, що війна закінчиться «по формату Саміту миру». І ключем до кінця війни він вважав другий Саміт миру. На прес-конференції 15 липня він повідомив українцям про своє бажання, щоб другий Саміт миру пройшов у листопаді за участю Росії. Про те саме він говорив і західним партнерам. «Найголовніше, що ми повинні зробити цього року, — це саміти миру», — заявив він 18 липня в Бленгеймі (Англія) лідерам європейських країн, які зібралися на саміті Європейської політичної спільноти.
Цей ентузіазм викликав подив і скепсис. Обидві компоненти тодішньої парадигми Зеленського — очікування кінця війни вже 2024 року і надія на вирішальну роль у цьому другого Саміту миру — виглядали нереалістичними. Особливо якщо спочатку подивитися, куди і на скільки щомісяця рухається лінія фронту на сході.
Як комюніке якогось саміту може змусити Путіна припинити війну та ще й на українських умовах? Ніяк.
Найгірше, ідея провести другий Саміт миру і затвердити там усі десять пунктів Формули миру теж виглядала нереалістичною. Принаймні на першому Саміті миру у Швейцарії 15-16 червня вдалося затвердити лише три пункти з десяти, без головного пункту про виведення російських військ з української території.
Напевно, західні друзі таки змогли переконати Банкову, що існує великий розрив між ситуацією на фронті та надіями на Саміт миру. І що цей розрив потрібно заповнити якимись серйозними діями для тиску на Путіна. В результаті з’явився план перемоги як набір кроків, які мають Путіна злякати.
Сам Зеленський саме так пояснює завдання плану перемоги. «Ми в Україні розробили план дій, який може подолати розрив між нинішньою ситуацією та успішним проведенням Саміту миру. Для нас це план перемоги», — заявив він на саміті у Дубровнику 9 жовтня.
Отже, обидві компоненти парадигми Зеленського змінилися. Війна закінчиться не 2024 року, а 2025-го (у кращому разі). І вирішальну роль у цьому відіграють не фрази у комюніке Саміту миру, а ті дії, на які погодяться західні партнери для реалізації плану перемоги.
Що відбувається з планом перемоги
26-27 вересня Зеленський представив план перемоги двопартійним делегаціям обох палат Конгресу США, президенту Джо Байдену, віце-президенту Камалі Гарріс та екс-президенту Дональду Трампу. За півмісяця, 10-11 жовтня, він ознайомив із планом перемоги лідерів чотирьох найбільших країн Західної Європи.
Цікаво, це був той самий документ чи вже інший. За підсумками візиту до США Зеленський розповів: «План перемоги представлений Америці, і ми кожен пункт пояснили. Тепер на рівні наших команд ми будемо працювати, щоб наповнити кожен крок, кожне наше рішення». 6 жовтня він розповів, що головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський разом з іншими військовими та представниками Міноборони найближчими днями працюватимуть з нашими партнерами щодо деталей плану перемоги; для цього ж він відправив до Вашингтона начальника Генштабу ЗСУ Анатолія Баргилевича та віце-прем’єра Ольгу Стефанішину.
Як можна зрозуміти з пояснень Банкової, план перемоги — це набір побажань до західних партнерів. Байден не схвалив цей документ, але й не відкинув, а запропонував його творчо переробити. «Президент Зеленський представив свій план досягнення перемоги над Росією. Два лідери обговорили дипломатичні, економічні та військові аспекти плану президента Зеленського та доручили своїм командам провести інтенсивні консультації щодо наступних кроків. 12 жовтня 2024 року президент Байден проведе зустріч на рівні лідерів Контактної групи з оборони України у Німеччині, де два лідери розглянуть прогрес у цих консультаціях та скоординують дії з міжнародними партнерами щодо додаткової допомоги Україні», — повідомив Білий дім за підсумками переговорів Байдена та Зеленського 26 вересня.
Можна припустити, що до саміту на базі Рамштайн було підготовлено нову версію плану перемоги, доопрацьовану у Вашингтоні за участю Баргилевича та Стефанішиної. А коли саміт зірвався через ураган у США, Зеленський вирішив сам обговорити нову версію з лідерами Великої Британії, Франції, Італії та Німеччини.
Але ця версія теж не є остаточною. Бо і в Лондоні, і в Парижі, і в Римі, і в Берліні Зеленський почув про необхідність продовжити роботу над цим документом. Зокрема, Банкова повідомила, що Зеленський та прем’єр Великої Британії Кір Стармер «домовилися опрацювати план перемоги разом із союзниками». Потім із президентом Франції Еммануелем Макроном «домовилися опрацювати план перемоги разом із союзниками найближчим часом». Із прем’єром Італії Джорджою Мелоні «домовилися далі працювати на рівні команд».
Що може пообіцяти Захід
На які обіцянки реалістично чекати від Заходу, спробували з’ясувати журналісти CNN. За їхніми даними, ще місяць тому командувач збройних сил США в Європі Кріс Каволі склав список американських систем озброєння, які можуть допомогти Україні у боротьбі з Росією. Цей список наведено у секретному звіті про стратегію адміністрації Байдена щодо України, який був представлений Конгресу на початку вересня.
Хоча звіт секретний, але журналісти CNN дізналися, що до списку Каволі увійшли два види озброєнь, про які неодноразово просила Україна: високоточні крилаті ракети класу «повітря — земля» AGM-158 JASSM (різні модифікації цієї ракети мають дальність 370, 925 та 1600 км), а також система зв’язку, відома як Link 16 — мережа обміну даними, що використовується США та НАТО, яка повинна забезпечувати безперебійний зв’язок між бойовими системами і особливо корисна для управління та контролю протиповітряної та протиракетної оборони.
Також, за повідомленням CNN, як спосіб «захистити від Трампа» американську допомогу у сфері безпеки, якщо Трамп переможе у листопаді, США та їхні союзники працюють над способами забезпечення України всім необхідним до кінця 2025 року. НАТО створило власний механізм сприяння наданню допомоги та військової підготовки, який було запущено у липні. За словами офіційних осіб, Пентагон також запропонує контракти приватним американським компаніям на поїздки в Україну та допомогу з підтримкою та логістикою обладнання, що є ключовою частиною забезпечення того, щоб українська зброя та обладнання не ламалися у ключові моменти.
Загалом США сподіваються, що 2025 рік стане поворотним моментом для здатності Росії підтримувати власні військові зусилля. І офіційні особи США, і незалежні аналітики прогнозують, що економіка Росії «може почати демонструвати напругу до кінця наступного року», йдеться у матеріалі CNN.
Мабуть, щось подібне почула українська делегація у Вашингтоні півмісяця тому. І це зрушило у свідомості Зеленського очікуваний термін завершення війни на рік — з кінця 2024-го до кінця 2025-го. Відповідно і підготовка другого Саміту миру втратила статус пріоритетного завдання. Тепер пріоритет — прямо зараз домогтися від західних партнерів якнайбільше різних озброєнь, у тому числі й далекобійних, щоб вистачило на наступний рік.
Можна зробити висновок, що Захід та Зеленський бачать шанси України покращити свою переговорну позицію наступного року. Звісно, після виборів у США 5 листопада все може змінитися. Але вирішальний вибір у будь-якому разі залишатиметься за Зеленським.
Юрій Вишневський / Ділова столиця