четвер, 17 липня 2025 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

«Диявол в деталях»: Що не так з планом Трампа Схема закупівлі зброї між Штатами та НАТО має формат лише рамкової програми, а не детальний план підтримки України. Попереду найголовніше – переговори між союзниками, проте у Європі є вже перші відмови

Президент США Дональд Трамп знайшов спосіб озброїти Україну: просити європейських союзників пожертвувати Києву свою зброю та продати їм американську заміну. Тепер найскладніше – домовитися про те, хто і що цінне передасть Україні. Основний камінь спотикання – це дорогі системи Patriot, що користуються великим попитом серед союзників США.

Низка європейських країн вже відмовилась від схеми Трампа і не збирається брати участь у закупівлі зброї для Києва.

«Диявол криється в деталях»

Як пише Reuters, план, який Трамп і генеральний секретар НАТО Марк Рютте розробили протягом останніх днів, був позитивно сприйнятий Україною та її союзниками. Лідери країн відзначили значну зміну тону президента США, який до останніх тижнів захоплено відгукувався про російського диктатора Володимира Путіна.

Проте, з десяток чиновників у США та Європі зізнались для агентства, що Трамп все ж таки представив рамкову програму, а не детальний план підтримки України. І попереду найголовніше – переговори між союзниками щодо того, хто і яку військову техніку надаватиме.

«Як завжди в таких речах, диявол криється в деталях», – сказав для ЗМІ один посол північної Європи у Вашингтоні.

«Гра у хованки»

Під час зустрічі з Трампом в Овальному кабінеті в понеділок Рютте згадав шість країн НАТО – Фінляндію, Данію, Швецію, Норвегію, Нідерланди та Канаду, – які були готові взяти участь у схемі закупівлі зброї.

Високопоставлені джерела в посольствах двох цих країн у США повідомили Reuters, що вони особисто дізналися про план одразу після його оголошення. Навіть близькі союзники США, схоже, дізналися про пропозицію в режимі реального часу.

«У мене чітке відчуття, що нікого заздалегідь не проінформували про точні деталі, і я також підозрюю, що всередині адміністрації вони лише зараз починають розбиратися, що це означає на практиці», – сказав європейський посол.

«Кілька європейських країн, включаючи Німеччину, Норвегію, Данію, Нідерланди, Швецію, Велику Британію, Канаду та Фінляндію, вже зобов’язалися підтримати цю ініціативу. Деталі все ще обговорюються», – додав ще один чиновник для ЗМІ.

Де знайти Patriot?

Трамп заявив журналістам, що є одна країна, яка має «17 Patriot, деякі з яких будуть спрямовані безпосередньо в Україну». Ця цифра створила певні тертя в Європі. Жоден член НАТО, окрім США, не має такої кількості систем Patriot.

Західні ЗМІ припускають, що Трамп, можливо, мав на увазі конкретні компоненти Patriot, такі як пускові установки або ракети.

Загалом у Білому домі вважають Німеччину, Грецію, Нідерланди та Іспанію хорошими кандидатами для відправки Patriot до Києва, або тому, що вони мають кілька батарей, або загрози, з якими вони стикаються, є відносно незначними.

Деякі з них, зокрема Греція та Іспанія, раніше чинили опір закликам союзників передати частину своїх систем Patriot Україні, стверджуючи, що вони необхідні для захисту їхніх власних країн та НАТО в цілому.

Перші відмови

Тепер, за словами трьох чиновників в Пентагоні, причетних до питань озброєння, починається справжня робота. Зараз американці переговорюють із союзниками по НАТО та з’ясовують, хто що готовий надіслати Україні.

Європейські чиновники загалом поставилися до цього схвально.

«Ми готові брати участь», – заявив міністр закордонних справ Данії Ларс Локке Расмуссен журналістам у Брюсселі у вівторок перед зустріччю міністрів Європейського Союзу.

Водночас Італія, Франція та Чехія офіційно заявили, що не збираються брати участь у закупівлі американської зброї для України.

Так, у Міністерстві оборони Італії повідомили, що питання купівлі зброї у США ніколи не розглядалося, а рішення канцлера Мерца – це окремий крок Німеччини.

Основною причиною називають брак фінансування, а також те, що озброєння, яке Італія передає Україні, має іншу технологічну платформу. Зокрема, йдеться про системи ППО Samp-T, які виробляють Італія та Франція, пише газета La Stampa.

В свою чергу видання Politico зазначає, що президент Франції Емануель Макрон давно наполягає на тому, щоб європейці розбудовували власну оборонну промисловість. Тому Париж не приєднається до ініціативи щодо купівлі американської зброї з цієї причини. Французький уряд також намагається збільшити власні витрати на оборону, намагаючись скоротити бюджет і стримати свій дефіцит.


Кореспондент.net
Поділіться цим