Дональд Трамп-молодший став найвпливовішим членом сім’ї обраного президента США Дональда Трампа. Як писав у листопаді минулого року Reuters, син 47-го очільника Сполучених Штатів впливає на формування урядової команди, стежить за тим, щоб кандидати на керівні посади в Білому домі були лояльні до його батька. А ще він дуже активний у медіа-просторі, коментує всі значні події. Часто робить це спільно з Ілоном Маском, який постійно нападає на європейських політиків. Останній такий коментар стосувався масштабних лісових пожеж у Каліфорнії. «О, погляньте, звісно ж, пожежна служба Лос-Анджелеса пожертвувала Україні частину свого обладнання», – написав він у Х, соцмережі Маска, натякаючи на те, що в березні 2022 року США передали Україні частину пожежного обладнання в рамках гуманітарної допомоги.
Це не перша недружня заява нащадка Трампа у бік нашої держави. Після перемоги батька на виборах він зробив глузливий допис на світлині президента Володимира Зеленського: «У тебе лишилося 38 днів до втрати допомоги». Тоді ж, у листопаді, він назвав «імбецилами» нинішню адміністрацію, яка дала дозвіл на удари американською зброєю вглиб росії.
Всім відомий вислів «яка хата, такий тин, який батько, такий син». Дональд-молодший у публічній сфері наслідує поведінку батька, відомого скандальними висловлюваннями та коментарями. Це спроба бути схожим на могутнього татка, чи все набагато гірше – старшого сина Трампа готують в президенти?
Чим схожі і не схожі сини Джорджа Буша та Дональда Трампа
В політичній історії Штатів були президенти-родичі, конгресмени і сенатори-родичі. Приміром, значну вагу мало і має сімейство Кеннеді. Президент Бенджамін Гаррісон був онуком президента Вільяма Гаррісона. 26-й президент Теодор Рузвельт і 32-й президент Франклін Рузвельт походили з одного роду. Більше того, дружина останнього з них, Елеонора, була племінницею першого. Але тільки батьку і сину Бушам вдалося посісти президентське крісло з різницею у 8 років. Причому молодший хазяйнував у Білому домі два терміни. Хоча на посаді ставав об’єктом глузувань через свої кумедні висловлювання, відомі як бушизми. Саме на його правління припали трагічні події 11 вересня 2001 року, коли ісламістські терористи здійснили серію атак у Сполучених Штатах.
Порівняння Бушів і Трампів не зовсім коректне. Єдине, що робить їх подібними, так це значні статки. Засновником династії Бушів був дід Джорджа Буша-старшого Семюель, який сколотив капітал на виробництві сталі, видобутку нафти та на озброєнні американської армії артилерією. Саме дід почав просування династії в політичні кола, його син Прескотт вже був сенатором, онук у тандемі з Рональдом Рейганом два терміни пропрацював віце-президентом. Потім сам отримав президентську посаду (став 41-м главою США). Після 8 років правління Білла Клінтона президентська посада дісталася вже Джорджу Бушу-молодшому. До речі, однолітку Дональда Трампа – обоє народилися у 1946 році, але за датою народження нинішній глава Білого дому навіть старший.
Династія Трампів започаткувалася приблизно тоді ж, коли і Бушів. Її патріарх Фредерік (Фрідріх) Трамп – німецький емігрант, який заклав основи родинного бізнесу з нерухомістю. Підприємницьку діяльність у цій сфері продовжили його син Фред і внук Дональд. У сімейній бізнес-імперії працює і 47-річний Дональд-молодший.
В іншому політичні шляхи цих двох родин, які б за українським законодавством потрапили під дію закону про олігархів, різні. Джордж Буш-молодший, як і син Трампа, брав участь у штабній роботі під час виборчих кампаній батька. Але пройшов горнило виборів до Конгресу і програв. Потім двічі підряд обирався губернатором Техасу. У цьому сприятливому для республіканців штаті зробив політичну кар’єру його батько. Очевидно, що старші товариші вели Буша-молодшого у велику політику, проте він не був типовим мажором, а загартовувався на керівних посадах. І, до речі, на відміну від Дональда-молодшого, 5 років віддав військовій службі у Національній гвардії, був пілотом літака.
Існують й інші відмінності. Син Буша не розлучався з дружиною Лорою, з нею він виростив двох доньок. Які, що важливо для іміджу політика високого рівня, не мають звички потрапляти в нехороші історії. У серпні минулого року екс-президент уп’яте став дідусем. Син Трампа має 5 дітей, але з дружиною Ванессою розлучився ще у 2018 році. Як і за батьком, за ним тягнеться шлейф амурних походеньок. Його попередню подругу Кімберлі Гілфойл Дональд Трамп-старший навіть «втішив» посадою посла в Греції. Зараз молодший зустрічається зі світською левицею Беттіною Андерсон, молодшою за нього на 17 років. Подейкують, республіканці, прихильні до традиційних цінностей, не схвалюють поведінку сина президента. Мабуть, остерігаються нових іміджевих ударів по партії на кшталт звинувачення обраного президента у приховуванні виплати $130 тис. порноакторці Сторм Деніелс. Сьогодні очікується вирок суду у цій гучній справі.
З якої посади Дональд-молодший стартуватиме в президенти
Та й до появи на політичних помостах старший син Трампа постійно вляпувався в неприємності. У жовтні 2016-го британський фотограф Девід Кіттос подав до суду на Дональда Трампа за незаконне використання його фотографії в передвиборчій кампанії. І за провокативний допис під ним. Виявилося, фото «запозичив» синок тоді кандидата в президенти. На ньому зображені цукерки Skittles із ксенофобським коментарем на адресу сирійських біженців. Наступного року молодший Трамп знову оскандалився. Причому кілька разів. На своїй сторінці в Instagram розмістив змонтоване відео, у якому його батько ракетою «збиває» літак з логотипом CNN. Також багато розмов було після того, як Трамп-молодший оприлюднив зміст своїх електронних листів, у яких йому пропонувалося провести зустріч з російською юристкою Наталією Весельницькою. З її боку пропонувалося надати компрометуючі матеріали на Гілларі Клінтон для того, щоб зміцнити позиції Дональда Трампа-старшого на президентських виборах у США. Хоча комітет з питань розвідки Конгресу жадав допитати сина президента, батько нащадка виправдовував. Мовляв, на зустрічі «нічого не відбулося».
У грудні 2019-го захисників тварин обурило полювання сина президента в Монголії. За повідомленням ЗМІ, той підстрелив рідкісного архара, дозвіл на відстріл йому видали буцімто заднім числом. Рівно через рік він оскандалився публікацією хамського колажу після виступу Володимира Зеленського у Конгресі США. Публікація обурила не тільки наших, а й американських політиків. Ну а у вересні 2023-го в акаунті Дональда-молодшого на Х з’явився шокуючий допис: «З сумом повідомляю, що мій батько Дональд Трамп помер. Я балотуватимусь у президенти у 2024 році». Також було ще кілька дописів, у тому числі з обзиванням Джо Байдена. Виявилося, сторінку зламали. Проте багато користувачів соцмережі повірили в написане, адже це виглядало в стилі сина Трампа від першого шлюбу з уже покійною чеською моделлю Іваною Зельнічковою.
Така поведінка – ознака поганого виховання, проблем із ментальним здоров’ям чи цілеспрямована робота політтехнологів над образом «політика без даху»? Третя версія виглядає найбільш реалістичною, проте лише копіюванням характеру батька милим виборцям не станеш. То ж якщо йдеться про формування з Трампа-молодшого політичного нащадка, він спочатку має вийти з тіні батькової популярності. Всі ці наскоки на Канаду, візит в Гренландію, нападки на Україну і тому подібні речі роблять з нього політичного фріка. Його тато став президентом на один термін, то ж перед республіканцями вже стоїть питання вибору кандидата у 2028 році. В разі, коли у близькому колі Мар-а-Лаго (резиденція Трампів у Флориді) існує план повторення успіху Бушів, тоді слід розраховувати на довгу гру. Бо після одного Трампа іншого Америка не витримає. Якщо ставку зроблять на Джея Ді Венса, Дональда-молодшого можуть схвалити на посаду віце-президента з думкою про балотування в президенти з другої за значимістю посади в державі.
Але це тільки за ідеальним сценарієм другий Трамп стає 49-м господарем Білого дому без реального досвіду державного управління. Тому, не виключено, для нього підготують гарний округ на вибори Сенату в листопаді 2026 року. Третій варіант, який поки виглядає фантастикою, – Дональд Трамп-молодший стане… першим губернатором 51 штату США Гренландії. А звідти вже стартуватиме у крісло президента.
Юрій Васильченко / Depo.ua