середа, 7 червня 2023 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

Олексій Голобуцький: Команді Зеленського час виходити з бункера Шостому президенту України давно слід особисто робити офіційні заяви щодо принципових моментів зовнішньої політики, і бажано не через пости у Фейсбуці

На сайті Кремлі опубліковано указ Путіна, котрий набув чинності ще наприкінці березня, напередодні першого туру президентських виборів в Україні: спрощено набуття російського громадянства особам з країн «зі складною суспільно-політичною і економічною ситуацією, а також з держав, де відбуваються збройні конфлікти і зміна режиму». Неофіційне потрактування змін до російського законодавства – спрощення отримання громадянства РФ мешканцями окупованого Донбасу. Основні умови зміни громадянства – наявність паспортів «ЛДНР» і здача українського паспорта.

Те, що указ працює вже більш як три тижні, але після обрання В.Зеленського його все ж опублікували, означає, що В.Путін не дочекався жодних кроків від В.Зеленського і вирішив його в отакий спосіб простимулювати до більш конкретних дій.

Звісно, В.Медведчук не припиняв і не припиняє активної посередницької діяльності в інтересах Кремля. Однак виходить, що його політична лінія вже не працює. Або це гра Кремля на підвищення ставок. Про це непрямо свідчить і сьогоднішня репліка в Телеграмі кремлівського політолога Алєксєя Чєснакова: «У Зеленського було достатньо часу послати публічні сигнали в Москву, що у нього є щось більш конструктивне і реалістичне крім заявленої тактики на підвищення ставок. У такій ситуації ставки можуть бути асинхронно підвищені і з російської сторони».

Відповідно, оприлюднення указу може мати на меті посіяти хаос як в Україні, так і на окупованих територіях (бо там більш ніж достатньо поміркованих лоялістів, котрі із задоволенням повернуться в Україну і до нормального способу життя) та в Росії (значна кількість росіян вже сприймає «ЛДНР», та й Крим як непідйомний тягар і несправедливе додаткове навантаження на них же як платників податків). А тоді прийде Медведчук «в усьому білому» і запропонує компроміс та послуги ефективного посередника.

Однак значно більше подібні дії схожі на рішення Кремля взагалі відмовитись від переговорів з будь-якою владою України – з В.Зеленським так само, як і з П.Порошенком. І просто жорстко тиснути.

Ця версія дійсно більше схожа на реальність, зважаючи на понеділкову заяву того ж Чєснакова (він, нагадаю, активно співпрацює з Кремлем як політичний консультант) на «Дожде»: «В Кремлі розраховують, що цей крок викличе сильний хід у відповідь з боку Зеленського. Може, це буде позиція відносно російської мови. По Донбасу є Мінські угоди, тому очікувати, що Зеленський зробить якісь ходи, було би доволі складно, оскільки Верховна рада повинна імплементувати ті закони, котрі передбачені Мінськими угодами. У Зеленського у РВ жодної підтримки поки немає. Тому очікувати, що Зеленський виступатиме в якості гаранта Мінських угод, доволі сумнівно.  Тому я думаю, що це будуть сигнали, котрі стосуються або гуманітарних якихось аспетів, пов’язаних з тією ж російською мовою, або ж, як я вже казав, відновлення авіасполучення, контактів між інтелігенцією двох країн. …Росія, звичайно, може зробити крок назустріч, але якщо Зеленський не відповість таким же сильним кроком, то це буде сприйнято як неугодоспроможність або нерозуміння політичних процесів».

Зрештою, про які переговори йтиметься після початку активної роздачі паспортів? «Донбасити» з паспортами РФ – це вже повноправні росіяни. І якщо Путін включиться в переговори щодо повернення Донбасу Україні (звісно, разом з мешканцями) – то він, фактично, торгуватиме громадянами Росії. Навряд він піде на таке.

Натомість, як вже масово відзначають в російських ЗМІ, пільгова видача мешканцям Донбасу російських паспортів дозволить збільшити працездатне населення РФ до 150 мільйонів: Донбас додасть мінімум 3 мільйони людей. При тому європейського християнського населення (що важливо в контексті дуже значного послаблення позицій РПЦ через церковну автономізацію України).

Як вчора заявив «Політнавігатору» російських політолог Олег Бондаренко: «Росія отримує додатково два з половиною мільйона жителів, майже три мільйони осіб.

Таким чином, населення Росії вже через шість місяців може досягти 150-ти мільйонів. …А навіщо чекати, поки Зеленський вступить на посаду? Це безглуздо. Навпаки, зараз відкрилося вікно можливостей. Насправді, Володимир Путін зараз показує себе дуже великим стратегом геополітичним. Після відходу Порошенко відкрилося вікно можливостей, Володимир Путін його чекав».

Висновок: команді В.Зеленського час виходити з бункера. Вже минув третій день від виборів – шостому президенту давно слід особисто робити офіційні заяви щодо принципових моментів зовнішньої політики, і то бажано не через пости у Фейсбуці.

Але поки В.Зеленський втрачає дорогоцінний час і власноруч віддає ініціативу Кремлю. Відігравати втрачене за ці дні доведеться довго, по краплині і ціною дуже тяжких зусиль.


Олексій Голобуцький / Telegram
Поділіться цим