четвер, 18 липня 2024 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

Мобілізація у 2024 році: Чи погодиться Зеленський відправити на війну 500 тисяч українців Про те, що м'яких варіантів мобілізації немає, а є лише жорсткі, чудово знають у Генштабі, на Банковій, в уряді та парламенті. Питання лише в тому, на кого вихлюпнеться народне невдоволення

Під час прес-конференції 19 грудня Володимир Зеленський підтвердив, що готується план проведення подальшої мобілізації. За його словами, це має бути комплексний план, оскільки, крім мобілізації, потребують урегулювання питання ротації, відпусток, відряджень, переведення до інших військових частин. Президент заявив, що військове керівництво спільно з урядом має напрацювати відповідний документ, який після розгляду на засіданні Ставки верховного головнокомандувача буде передано до Верховної Ради.

У цій проблемі є дві принципово різні компоненти. Одна – те, що неминуче. Друга – це те, чого можна уникнути.

Хто і що готує

Про те, що готуються якісь рішення щодо мобілізації, стало відомо чотири тижні тому. 24 листопада Зеленський після засідання Ставки повідомив, що там обговорювався комплекс тих питань, щодо яких наші воїни та все суспільство очікують справедливих відповідей: мобілізація, демобілізація, ротації в ЗСУ, а також питання про строковиків, які були призвані на службу до початку повномасштабного вторгнення. Президент наголосив, що він очікує на більш змістовне опрацювання кожного з таких питань і урядом, і військовими – і конкретних пропозицій щодо державних рішень.

За тиждень ця тема знову обговорювалася на Ставці. «Всі в Україні розуміють, що у цій сфері потрібні зміни», – констатував Зеленський. Він зазначив, що питання стоїть не просто про кількість тих, хто може бути мобілізований. Це питання щодо термінів демобілізації – для кожного, хто зараз в армії, і для тих, хто прийде до армії. А ще – про умови служби. «Це комплексні речі, які мають розробити військове керівництво та Міністерство оборони і які мають бути представлені Ставці для затвердження. Сьогодні були деякі пропозиції. Я чекаю на комплексні рішення», – анонсував він.

Як можна зрозуміти із цих заяв Зеленського, йдеться про новий мобілізаційний план України на особливий період. Уточнимо, що особливий період у нашій країні діє з 17 березня 2014 р. Згідно із законом «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», мобілізаційний план України на особливий період затверджується президентом, розробку цього плану організовує Кабмін. При цьому Кабмін затверджує мобілізаційний план ЗСУ, інших військових формувань, проект якого має бути розроблений Міністерством оборони «через Генштаб ЗСУ».

Паралельно з роботою над новим планом мобілізації йде робота над новим законом. Очолює цей процес заступник голови парламентського комітету з питань нацбезпеки, оборони та розвідки Мар’яна Безугла. Ще місяць тому, 20 листопада, вона оголосила: «Наразі готуємо до реєстрації великий законопроект щодо мобілізації, військового обліку та проходження військової служби». Щоправда, роботу над проектом досі не завершено, але Безугла регулярно на своїй фейсбук-сторінці розповідає про ідеї, які туди закладаються.

Рішення, яких уникнути не можна

Зокрема, щодо поповнення ЗСУ, у проекті записані два способи: рекрутинг та мобілізація. Як пояснює Безугла, рекрутинг – лише добровільно, можна прийти до ЦНАП (центру надання адміністративних послуг) або прямо через сайт, вибрати собі вакансію та потрапити саме туди, куди хочеш. У ЦНАП мобілізувати не можуть, там будуть лише рекрутери. А мобілізація – це примусово через вручення повістки. «Концепт у тому, що якщо ти доброволець, тебе держава обслуговує, сервісний підхід. Якщо ні, може застосувати примус. Якщо ти ухилянт – обмеження прав», – пояснює Безугла.

Начальник Головного управління розвідки Міноборони України Кирило Буданов упевнений, що одним рекрутингом не обійтись. Його виступ на цю тему показав LBTV 17 грудня. «Сукупно Сили оборони України зараз складають (назву трішки умовну кількість, бо ми підійшли до держтаємниці) мільйон сто тисяч людей. Ніякий рекрутинг такі обсяги покрити не може. Виключно мобілізація«, – заявив Буданов.

18 грудня головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний підтвердив, що проблема є. «Зараз це проблема тих хлопців, які воюють на передньому краї, їх має хтось замінювати, їм має хтось допомагати«, – сказав він у коментарі «РБК-Україна».

Що і на кого чекає

Зазначимо деякі зміни у законодавстві, анонсовані Безуглою. Насамперед має бути знижений з 27 до 25 років вік, після досягнення якого чоловіки не підлягають призову на строкову службу і відтак підлягають мобілізації. Такий законопроект було розроблено з ініціативи Залужного Міністерством оборони. Він був внесений урядом до парламенту 9 травня, Верховна Рада прийняла його 30 травня конституційною більшістю (304 голоси за), спікер Руслан Стефанчук підписав його 5 червня і направив на підпис Зеленському, де він і лежить досі без руху: ані підпису, ані вето. 19 грудня на прес-конференції Зеленський сказав: «Щодо 25 років – якщо всі аргументи буде викладено і на сьогодні я бачу, що їм це потрібно, то з цим погоджуся».

Безугла оприлюднила ще низку цікавих норм майбутнього закону:

  • позбавити права на відстрочку та поставити на військовий облік: поліцейських, Бюро економічної безпеки, Державну кримінально-виконавчу службу, держслужбовців;
  • обмежити права ухилянтів. Для обговорення Безугла пропонує такий варіант: громадянам, які підлягають призову, але виїхали за кордон, дати термін на повернення, а у разі неповернення: позбавити громадянства, заарештувати активи та віддати їх сім’ям загиблих воїнів, накласти інші обмеження;
  • посилити участь Національної поліції у проведенні мобілізації. Зокрема, повістки будуть вручатися за місцем проживання, за місцем роботи та у громадських місцях представниками ТЦК та поліцейськими;
  • зобов’язати всіх військовозобов’язаних громадян: надати дані про місце проживання роботодавцю, пройти медогляд, самостійно з’явитись у ЦНАП чи ТЦК для уточнення даних, постійно носити із собою військово-обліковий документ.

Про те, що м’яких варіантів мобілізації немає, а є лише жорсткі, чудово знають і в Генштабі, і на Банковій, і в уряді, і в парламенті. Наведемо думку волонтера Романа Доніка, якого точно не віднесеш до шанувальників Безуглої – швидше, він озвучує настрої у військовому середовищі.

«Відверто кажучи, зараз така ситуація в державі, що у влади (читай політиків) лише два варіанти – рятувати державу і починати приймати непопулярні (дуже непопулярні) рішення, або… Або не буде держави, – констатує він. – Зараз влада для збереження держави змушена піти на дуже непопулярні рішення. Той закон про заходи щодо посилення мобілізації та посилення відповідальності, який буде прийнято, дуже не сподобається. Не сподобається нікому. Але, на жаль, іншого варіанта у нас немає«.

Розкол, якого уникнути можна

Саме у такій ситуації особливо важливо зміцнювати єдність нації. Потрібно запобігати навіть натякам на розколи між політичним та військовим керівництвом, між народом та армією. Президент, уряд, нардепи мають безліч каналів та майданчиків для обговорення з військовими всіх проблем та вироблення оптимальних рішень, без винесення розбіжностей на широку публіку. Широка публіка має чути та бачити, що наші політики та військові говорять в унісон і діють як одна команда.

Однак на прес-конференції 19 грудня вийшло інакше. Володимир Зеленський почав розповідати журналістам подробиці того, як питання мобілізації обговорювалося на засіданні Ставки за участю головнокомандувача ЗСУ Валерія Залужного та начальника Генштабу ЗСУ Сергія Шаптали.

«Вони запропонували мобілізувати додатково 450-500 тисяч осіб. Це дуже серйозна цифра. Я сказав, що мені потрібно більше аргументів для того, щоб підтримувати цей напрямок, тому що це питання насамперед людей. Друге – це питання справедливості, обороноздатності та фінансів», – зазначив Зеленський. За його словами, мобілізація понад 450 тис. воїнів вимагатиме додаткових 500 млрд грн витрат. «Я як президент України і як людина, яка багато часу віддає на те, щоб знайти ту чи іншу фінансову підтримку України, хотів би розуміння від прем’єр-міністра, від міністра фінансів, а звідки гроші?», – поділився він із українцями своїми сумнівами.

Коли звучать такі заяви, напрошується запитання: навіщо? Щоб солдати та члени їхніх родин усвідомили, що поповнення не буде? Чи щоб усі українці усвідомили, що перемоги не буде? Або щоб ті, хто має змогу виїхати за кордон, зробили це швидше, бо солдати невдовзі вже не зможуть тримати фронт?

Такі питання можуть виникнути у головах 90% українців. І тільки 10%, напевно, виявляться достатньо політично грамотними і психологічно стійкими, щоб сказати: все буде нормально, всі непопулярні рішення, які необхідні, будуть прийняті, просто на Банковій бояться брати на себе відповідальність і намагаються перекласти її на Залужного, щоб каналізувати на нього народне невдоволення.

До речі, Безугла вже почала робити це. Водночас вона зайнялася дискредитацією мобілізації. Кремлівські медіа радісно повідомили, що «згідно з опитуванням, яке провела депутат Ради Безугла, переважна більшість українців готові відмовитися від громадянства, щоб не потрапити під мобілізацію».

Якби за Безуглою не стояв ОП, вона швидко втратила б і членство у фракції «слуг народу», і пост у комітеті, і ніхто, звісно, не довірив би їй розробку законопроекту про мобілізацію. Але вона має специфічне завдання (законопроектом про мобілізацію вбити рейтинг Залужного), і вона її вирішує, як уміє.


Юрій Вишневський / Ділова столиця
Поділіться цим