понеділок, 4 березня 2024 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

Тактика випаленої землі: Як Путін відступатиме з Херсонщини Мешканців Херсона, як і жителів лівобережжя Херсонщини, примушуватимуть «евакуюватись» до Криму. А звідти – до російської глибинки, без можливості повернутися до України

Путін заявив про необхідність «вивезти із зони бойових дій» мешканців Херсона. Звісно, це можна розцінювати як визнання, що російські війська готуються здати Херсон. Але насамперед це свідчення того, що Путін має намір максимально обезлюдити Херсонщину.

Підготовка до вирішальної битви

Надії українців на швидке визволення Херсона отримали підтвердження від міністра оборони США Ллойда Остіна. «Що стосується питання про те, чи можуть українці зайняти решту території на західному березі Дніпра в Херсонській області, я, безумовно, вважаю, що у них є можливості для цього, — заявив він на прес-конференції 3 листопада. — Найголовніше, що українці вірять, що у них є можливість це зробити. Ми бачили, як вони зробили дуже методичні, але ефективні зусилля щодо повернення своєї суверенної території. Я думаю, ви побачите, як вони тиснутимуть, доки не займуть територію на західному березі ріки».

Водночас, The Washington Post зазначає, що 3 листопада були суперечливі повідомлення про діяльність Росії. У соціальних мережах з’явилися відеоролики, на яких видно, що деякі російські блокпости покинуті, а російський прапор більше не майорить на будівлі обласної адміністрації. Російські офіційні особи кажуть, що вони перемістили до 70 тис. цивільних та адміністративні офіси на лівий берег Дніпра напередодні очікуваного українського наступу. Але замість того, щоб залишити місто, російські війська, схоже, зміцнюють свої позиції і готуються до майбутньої битви, хоча ніхто не знає, чи відбудеться вона до або після зими, зазначає газета.

Американський Інститут вивчення війни (ISW) теж у певному здивуванні. «Хоча переміщення окупаційного уряду Херсонської області може свідчити про те, що російські війська готуються покинути місто Херсон, воно однаково може вказувати на те, що вони створюють умови для боїв усередині міста. Подібні повідомлення можуть з’явитися найближчими днями, враховуючи примусову евакуацію мирних жителів як з правого, так і з лівого берегів Дніпра, але вони можуть не вказувати на негайне виведення російських військ з Херсона», — припускає ISW у своєму щоденному огляді.

Тактика випаленої землі

У будь-якому разі російське угруповання на правому березі Дніпра приречене. Лише небагатьом вдасться врятуватися, переправившись на лівий берег. Решті доведеться або померти, або здатися. Завдання цих смертників протриматися на правому березі, щоб дати час російським військам на лівому березі облаштувати нові лінії оборони.

А далі ворог може вдатися до тактики випаленої землі. Відступаючи, він може знищити спочатку Каховську ГЕС, а потім місто Херсон. Таку загрозу ще півмісяця тому озвучив командувач російської війни в Україні генерал Суровікін. 18 жовтня він заявив у телеінтерв’ю про наявність у нього даних «про можливість застосування київським режимом заборонених методів війни в районі міста Херсона, про підготовку Києвом масованого ракетного удару по греблі Каховської ГЕС, завдання масивного ракетно-артилерійського удару по місту без розбору цілей». Зрозуміло, що він приписав нам те, що збирається зробити сам.

«Швидше за все, місто окупанти просто так не здадуть. Тому що дуже багато об’єктів інфраструктури заміновано на сьогодні. І, швидше за все, вони готуються до вуличних боїв, — підтвердила тиждень тому в ефірі телемарафону секретар Херсонської міськради Галина Лугова, яку Володимир Зеленський призначив начальником Херсонської міської військової адміністрації. — Без бою вони не здадуться. Ну і, звісно, швидше за все, буде підірвано заміновані об’єкти інфраструктури».

Російський ТГ-канал «Воля» зазначає, що у Херсонській області повним ходом йде обладнання укріплених позицій ЗС РФ на правому березі, щоб максимально довго (протягом місяця-півтора) утримувати сам Херсон та позиції від Олександрівки на заході до Садового на сході. Планується збудувати дві, а подекуди й три лінії оборони. Розпочалися активні роботи для створення позицій, вогневих точок та опорних пунктів у самому Херсоні.

«Російські військові вже відверто кажуть, що у разі втрати Берислава та переправи через Дніпро в районі Каховської ГЕС вони все одно залишаться і триматимуть оборону, — зазначає це джерело. — Військові кажуть, що після залишення Берислава вкрай ймовірний варіант, за якого буде підірвано дамбу Каховської ГЕС. Чимало офіцерів щиро вірять, що підрив дамби готують ЗСУ. Мало хто знає про мінування дамби та інших споруд на ГЕС, вони повідомляють, що все майже готове, буде наказ із штабу угруповання — буде вибух. Війська на правому березі залишаться у ситуації, коли відступати їм просто нікуди».

За даними того ж джерела, «на лівому березі Дніпра укріплення будуються на відстані від берега, тому що у ЗС РФ розуміють, що після підриву росіянами дамби Каховської ГЕС території біля річки будуть з великою ймовірністю затоплені». Причому лінія оборони на лівому березі будується на досить значній відстані від Дніпра — 10-15 км.

Без військової вигоди

Втім, до подібних повідомлень слід відноситися з доброю часткою скепсису. Окупанти не отримають жодних військових переваг від руйнування Каховської дамби, але створять серйозні проблеми собі. Зараз у Каховському водосховищі близько 18 млн. кубометрів води. Наслідки руйнування греблі будуть катастрофічними насамперед для лівобережної частини Херсонщини, яку окупанти сподіваються будь-що-будь залишити за собою. Потік води заввишки до 5 м розіллється на ширину до 5 км. Правий берег, де розташований Херсон і де з різних боків наступають наші війська, вищий. Тому наслідки для нього будуть менш катастрофічними.

Затоплення триватиме лише близько трьох діб — стільки часу знадобиться, щоб уся вода пішла у Чорне море. Після цього Дніпро повернеться у свої береги (щоправда, дещо розмиті). Навряд чи заради такого ефекту є сенс підривати Каховську греблю.

А довготривалі наслідки руйнування греблі будуть вкрай негативними для окупантів. Насамперед, разом із Каховським водосховищем позбудеться води Північнокримський канал, яким зараз надходить дніпровська вода в окупований Крим. Окрім того, залишиться без води для охолодження Запорізька АЕС, яку окупанти зараз намагаються підключити до своєї енергосистеми. Вода для неї береться саме із Каховського водосховища.

Що ж до питання, чому російські війська будують лінію оборони на лівому березі на значній відстані від Дніпра, то тут справа взагалі не в Каховській дамбі. Окупанти окопуються там, куди, за їхніми прикидками, не дістане наша артилерія. До речі, коли ми займемо весь правий берег, російському угрупованню на лівому березі доведеться відійти ще далі від Дніпра.

«Лівобережка після звільнення правобережжя буде для української артилерії як тир. Найширші відкриті простори з розкиданими або компактно розміщеними об’єктами окупантів, — прогнозує військовий експерт групи «Інформаційний спротив» Олександр Коваленко. — Зрозуміло, окупанти готуються до того, що ЗСУ після звільнення правобережжя почнуть форсувати Дніпро, але цього не буде. ЗСУ просто розпочнуть методичний відстріл російських окупаційних військ більш високоточною та далекобійною артилерією. Зрозуміло, росіяни можуть прибрати свої позиції на лівому березі на безпечнішу відстань, але… Але якщо вони це зроблять, ЗСУ і справді можуть форсувати Дніпро і блискавично розширити плацдарм на лівобережжі. Тому росіянам у найближчій перспективі на лівому березі Херсонщини нічого іншого не залишиться, окрім як сидіти та терпіти. І становище це для них безвихідне. Принаймні, допоки не почнеться їхня евакуація на тимчасово окуповану територію Криму».

Психологічний терор

Проте, незалежно від того, чи реалізують росіяни свою загрозу чи ні, вона вже використовується ними з іншою метою — щоби примусити жителів Херсонщини переїжджати до Криму, звідки їх переселятимуть у російську глибинку. Зокрема, жителів Херсона лякають тим, що там буде другий Сталінград і в результаті від міста нічого не залишиться. А мешканців лівобережжя лякають затопленням після підриву Каховської дамби та, знову ж таки, українськими обстрілами.

«Починається геноцид, переселення українського народу не просто з лівого берега чи з Херсона, а намагаються перевезти далі, намагаються перевезти до Криму дуже велику кількість людей, — розповів телеканалу «Настоящее Время» депутат Херсонської облради Сергій Рибалко. — Складається зовнішнє враження, що перевозять саме через те, що будуть підривати Каховську ГЕС, тобто намагаються відселити такі міста, як Олешки, Гола Пристань, села, що знаходяться між цими містами, насправді ж намагаються вивезти максимальну кількість людей до Криму. Повернення з Криму для українців, які виїхали туди, фактично немає. І зараз людям, які вже у Криму, пропонують виїжджати за Урал: Красноярський край, Далекий Схід тощо». Він зазначає, що йде максимальне залякування людей: «Переконують, що їх утоплять, у них українці стрілятимуть, українська армія стрілятиме по ГЕС, тому обов’язково потрібно відселитися з цієї території».

За його версією, окупанти швидше підірвуть не греблю, а саму ГЕС, тобто турбіни, генератори, електромережу, і тим самим позбавлять енергопостачання Херсон. І ось якраз це цілком вписується у загальну російську війну проти української енергетичної інфраструктури.

Що ж до жителів Херсона, то їх залякуванням зайнявся вже особисто Путін. «Тих, хто проживає в Херсоні, потрібно прибрати із зони найбільш небезпечних дій», — заявив він 4 листопада. «Евакуацію», за його словами, потрібно провести для «захисту населення» «від обстрілів, від якихось наступальних, контрнаступальних, інших заходів, пов’язаних із військовими діями».

Він не уточнив, куди саме слід вивозити жителів Херсона, але неважко здогадатися, що їх, як і мешканців лівобережжя Херсонщини, змушуватимуть «евакуюватись» до Криму. А звідти — до російської глибинки, без можливості повернутися до України.

Так, це геноцид. Путін вирішив не обмежитись тактикою випаленої землі. Відступаючи, він має намір залишити по собі обезлюднену землю.


Юрій Вишневський / Ділова столиця
Поділіться цим