субота, 20 липня 2024 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

Олег Жданов: Що буде з Києвом, якщо Путін застосує тактичну ядерну зброю Наслідки залежать від потужності зброї. Якщо це артилерійський боєприпас або ракета і вибух наземний, то радіус суцільного руйнування, в якому нема шансів врятуватися нікому, складатиме близько одного кілометра

Напередодні Дня незалежності українці витягають з шаф вишиванки, вивішують на балконах прапори і… готуються до ядерної війни. Росія погрожує натиснути на «червону кнопку» ледь не з початку повномаштабного вторгнення, й українці до цього уже майже звикли, проте провокації на ЗАЕС і настирливі крики російських пропагандистів про «удари по центрах прийняття рішень» все ж змушують хвилюватися — особливо перед 24 серпня. Тож березнева розмова «ДС» з військовим експертом Олегом Ждановим знову актуальна.

Для чого саме та яким чином застосовують тактичну ядерну зброю, яку погрожує використати Росія?

Застосування тактичної ядерної зброї (ТЯЗ) планується на ділянках щільної, глибоко ешелонованої оборони противника, там, де потрібно її проривати. Після застосування ТЯЗ війська через прорив йдуть вперед та розвивають наступ на потрібному напрямку. Проте вищезгадані дії неможливі в наших умовах, адже у нас немає суцільної лінії оборони, вона доволі мобільна та маневрена, а ЗСУ діють малими загонами, тобто для застосування ТЯЗ фактично немає цілей, це дуже велика проблема для Росії.

Які є основні види тактичної ядерної зброї?

Основна ТЯЗ — це артилерійські боєприпаси калібру 152 мм або 203 мм потужністю 0,2-0,4 кілотони в тротиловому еквіваленті. Є також авіаційні ракети оперативно-тактичного класу з ядерними боєголовками, міни, глибинні бомби, торпеди, авіабомби. Загалом класифікують цю зброю за потужністю, носієм, призначенням та точністю, хоча однозначного визначення, яку ядерну зброю слід вважати тактичною, немає, і границя між нею та стратегічною ядерною зброєю може змінюватися залежно від умов застосування.

Скільки тактичних ядерних боєзарядів має у своєму розпорядженні Росія?

Загальна кількість ядерних боєзарядів, які має Росія, оцінюється в 7-8 тис., зарядів малої потужності серед них декілька тисяч, точнішої інформації не маємо. Достовірно про існування ядерної головної частини російських «Іскандерів» інформації нема, але вона точно є у «Точок-У», якими володіє агресор. Зазначу, що ми, звісно, не дізнаємось, коли росіяни вирішать скористатись ядерною зброєю: попереджати про те, що на нас, припустимо, скинуть не фосфорну бомбу, а ядерну, ніхто не буде. Таку зброю застосовують зненацька, щоб досягти більшого ефекту

Як можуть розвиватися події в російсько-українській війні, якщо Росія таки застосує проти нас ядерну зброю?

Є певні запобіжники від такої ситуації, це залежить від того, чи буде Путін знати про адекватну відповідь на свої дії: навіть російський диктатор не хоче, щоб ракета прилетіла на Червону площу. Звісно, за ядерного апокаліпсису ніхто не може точно передбачити, як розвиватимуться події. Разом з тим, якщо у відповідь на удар по Україні НАТО не завдасть превентивного удару у відповідь — російський диктатор поставить Альянс на коліна. Там розуміють: якщо відповіді не буде — це стане поразкою НАТО, після чого Путін разом з КНР нав’язуватиме Заходу свою волю. Тобто, це загроза нового біполярного світу, але вже російсько-китайського, чого Захід, очевидно, не допустить.

До яких наслідків може призвести застосування ТЯЗ, наприклад, проти Києва?

Загалом відомо чотири вражаючих фактори ядерного вибуху: радіація, електромагнітне випромінювання (воно виводить з ладу будь-яку мікросхему, в якій є напівпровідники, тобто кожну таку схему), ядерний спалах і ударна хвиля.

Наслідки залежать від потужності зброї. Якщо це артилерійський боєприпас або ракета і вибух наземний, то радіус суцільного руйнування, в якому нема шансів врятуватися нікому, складатиме близько одного кілометра. Радіус зони часткових руйнувань складатиме близько 10 кілометрів, а в 15-кілометровій зоні руйнування будуть слабкі – наприклад, пошкоджені віконні шибки, двері.

При цьому радіоактивний «гриб» висотою 5-10 км підійметься у хмари і буде рознесений вітром. Радіоактивна хмара буде рухатись і випаде опадами, коли складуться погодні умови. Тут можна згадати Чорнобиль: він вибухнув на Прип’яті, а радіоактивний дощ пішов на наступний день в Голландії. Електромагнітне випромінювання діятиме по всій зоні ураження, тобто в радіусі 15-20 км, під його впливом все вийде з ладу.

Як рятуватися від вибуху тим, хто опинився поблизу від зони ураження?

Є загальні рекомендації в таких випадках. Якщо ви бачите яскравий спалах та «гриб», який росте — потрібно лягти на землю ногами до «гриба», перечекати ударну хвилю за якоюсь нерівністю поверхні – пагорбом, наприклад. Крім цього, треба вкритися якимось плащем, простирадлом або іншою тканиною, щоб уникнути попадання попелу, який буде сипатись після вибуху на ваше тіло. Потім від цього ураженого радіоактивними елементами плащу треба позбавитись, вдома також потрібно закрити усі вікна. Звісно, потрібно як можна швидше евакуюватись та знайти можливість виміряти дозу випромінювання, яка потрапила до організму. Потрібно вживати продукти, які містять в собі йод та виводять радіонукліди з організму. На жаль, променева хвороба, на яку хворіють ті, хто отримав велику дозу опромінення, невиліковна.

Чи потрібно буде евакуювати цілий Київ в разі удару тактичною ядерною зброєю?

Якщо буде локальний удар, то все місто не евакуйовуватимуть, лише певну частину. На такий випадок у військових є комплекти захисту: протигази, спецкостюми. У відповідному спорядження армійці евакуюватимуть людей, їх максимально дезактивують, змиють радіоактивний пил, одяг спалять. Для проходження усіх процедур утворюватимуть фільтраційні кордони, де також визначатимуть ступінь опромінення радіацією, і далі розподілятимуть за категоріями: когось відправлять в лікарню, хтось отримуватиме певні препарати, а комусь достатньо буде пройти профілактику.

Чи стає місто повністю непридатним для життя після тактичного ядерного удару, про що говорять відповідні теоретичні моделі?

Ступінь ядерного забруднення від такого удару буде дуже малим, в усьому іншому можна згадати, яким чином розвивалися події в Хіросімі, Нагасакі та Чорнобилі. Природа Зони відчуження повністю відновилася та розквітла, радіонукліди пішли глибоко в грунт. Японці ж повністю відбудували свої зруйновані міста (нове будівництво там почалося через кілька років після війни), радіаційний фон там в нормі, як і загальний фон у нашій Зоні відчуження, за винятком саркофагу четвертого реактора.


Ділова Столиця
Поділіться цим