середа, 28 травня 2025 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

Додаток до меморандуму: Як мають відповісти Україна та Захід на ракетний терор Росії Дональд Трамп дозволив Росії вести переговори паралельно з бойовими діями. Тому ракетними ударами Володимир Путін впливатиме на українців весь час до підписання мирної угоди

П’ять ночей поспіль Росія завдає ракетних ударів по Україні. Повітряні сили ЗСУ повідомляють, що вдалося знешкодити дві третини ворожих ракет: 62 із 94. Але 32 ракети долетіли до цілей. Найгірша статистика, зрозуміло, щодо балістичних ракет Іскандер-М: 19 із 25 зуміли подолати нашу протиракетну оборону. Із 65 крилатих ракет долетіли до цілей 11, із чотирьох керованих авіаційних ракет — дві.

Акт залякування перед переговорами

Навіщо це знадобилося Росії саме зараз, тут немає ніякої загадки. У телефонній розмові з Дональдом Трампом 19 травня Путін пообіцяв підготувати меморандум для переговорів і передати його Україні. Про це одразу ж розповів сам Путін: «Домовилися з президентом Сполучених Штатів про те, що Росія запропонує і готова працювати з українською стороною над меморандумом з приводу можливого майбутнього мирного договору з визначенням низки позицій, таких як, наприклад, принципи врегулювання, терміни можливого укладення мирної угоди тощо, включаючи і можливе припинення вогню на певний час у разі досягнення відповідних домовленостей».

Свою версію цієї обіцянки виклав Трамп у телефонній розмові з головою Єврокомісії та керівниками Італії, Німеччини, Фінляндії, Франції, України. За даними Axios, Трамп сказав, що Путін представить «мирний меморандум» із своїми умовами припинення вогню та припинення війни. «Джерело, яке було присутнє на розмові, повідомило, що Трамп сказав Зеленському та європейським лідерам, що він попросив Путіна представити «щось, з чим люди можуть погодитися», а не пропозицію, яку буде негайно відхилено, — пояснює Axios. — Офіційний представник Білого дому сказав, що протягом кількох місяців Росія відмовлялася подати документ зі своїм баченням того, як покласти край війні, і той факт, що Путін погодився зробити це, був значним кроком уперед».

Тобто Путін пообіцяв Трампу папірець під назвою «меморандум», і коли Україна отримає цей документ, мають розпочатись переговори. Глава МЗС РФ Сергій Лавров 23 травня заявив, що РФ представить Україні проект «документу про врегулювання», щойно завершиться обмін військовополоненими. Триетапний обмін у форматі «1000 на 1000» відбувся 23-25 травня.

Зрозуміло, що Кремль запише у меморандум усі свої нав’язливі ідеї. Однак Путін пообіцяв Трампу, що це буде компромісна пропозиція, а не геть неприйнятна для України та Заходу. Тому Москва зараз сфокусована на тому, щоб довести Трампу, що її вимоги до Києва — це велика поступка, порівняно з тим, що вона здатна зробити з Україною. І п’ять ночей поспіль Росія демонструвала свої здібності. Це, так би мовити, додаток до меморандуму, щоб він виглядав переконливішим.

Два плани Путіна на літо

Той самий аргумент Путін, безсумнівно, застосовуватиме й надалі, під час переговорів. Трамп дав йому на це свою згоду. Якби Трамп наполіг на своїй формулі «спочатку — безумовне повне припинення вогню, потім — переговори», тоді Путін втратив би ракетний аргумент. Але Трамп погодився на переговори за сценарієм Путіна, тобто на переговори паралельно із бойовими діями.

Протягом літа Путін сподівається реалізувати два плани. По-перше, він хоче відгризти ще кілька шматків української території, скільки зможе. Але це для нього не самоціль, а спосіб тиску на громадську думку в Україні та на Заході, аби насадити одну думку: якщо українська влада зараз не капітулює, Росія поступово захопить усю Україну.

По-друге, Путін хоче завдати Україні максимальних руйнувань усюди, особливо в Києві та інших великих містах. Трамп зображує обурення Путіним: «З ним щось трапилося. Він геть збожеволів! Він даремно вбиває безліч людей, і я говорю не лише про солдатів. Ракетами та безпілотниками стріляють по містах України без будь-якої причини». Але Путін у своєму безумстві цілком логічний. Він демонструє, що якщо українська влада зараз не капітулює, то Росія поступово знищить усю Україну.

Ця подвійна загроза — захопити та знищити всю Україну — адресована не лише українцям, а й європейцям та американцям, насамперед Трампу. Путін розраховує, що Трамп тиснутиме на Зеленського, щоб той погодився на умови кремлівського меморандуму.

Три контраргументи

Україна та Захід можуть протиставити цьому три контраргументи: пекельні санкції, ракети та ПРО. Але тут не можна зволікати. Ці три контраргументи не придатні в ролі загрози на майбутнє. Вони мають звучати саме зараз під час переговорів, щоб переважувати ракетний аргумент Путіна.

Євросоюз обіцяє новий пакет санкцій, водночас американські сенатори обіцяють ізолювати Росію від світової торгівлі. Напевно, це не позбавить Росію здатності виготовляти ракети. Але це підштовхне кризові явища у російській економіці та збільшить дірки у російському бюджеті. Необхідно, щоб пересічні росіяни зазнали максимальних збитків через зниження життєвого рівня, втрати робочих місць, заморожування банківських вкладів тощо.

Також саме зараз нам потрібні ракети, щоб бити по російських військових об’єктах та заводах військової промисловості. Зараз саме час масштабувати всі наші ракетні розробки, які анонсували протягом останніх років. І треба просити США, їхніх європейських та азіатських союзників поділитися з нами своїми ракетами, а Євросоюз — допомогти це оплатити.

І нам потрібно радикально посилити свою протиракетну оборону, щоб нівелювати ракетний аргумент Путіна. Потрібно просити європейську «коаліцію рішучих» негайно ввести в Україну свої контингенти разом із військами ПРО та розмістити їх у Києві, інших великих містах та біля найважливіших об’єктів енергетики. Потрібно просити США допомогти нам «позичити» на кілька місяців системи ПРО в інших країнах.

Відмовка Трампа

Поки що спроби української влади вплинути на Трампа дають поганий результат. Принаймні публічні заклики викликають у господаря Білого дому роздратування.

«Потрібна реакція — жорстка реакція Сполучених Штатів Америки, реакція Європи, реакція всіх у світі, хто хоче завершення війни», — заявив Зеленський у зверненні до українців увечері 24 травня. «Світ може піти на вікенд, але війна триває, незважаючи на вихідні та будні. Це не можна ігнорувати. Мовчання Америки, мовчання інших у світі лише заохочує Путіна. Без справді сильного тиску на російське керівництво не зупинити цю жорстокість. Санкції точно допоможуть. Рішучість зараз має значення — рішучість Сполучених Штатів, рішучість європейських країн, усіх тих у світі, хто хоче миру», — заявив він вранці 25 травня у своєму фейсбук-акаунті українською та англійською мовами.

У той же день Трамп відреагував. «Президент Зеленський не робить жодної послуги своїй країні, розмовляючи так, як він це робить. Усе з його вуст викликає проблеми, мені це не подобається, і краще припинити. Це війна, яка б ніколи не почалася, якби я був президентом. Це війна Зеленського, Путіна і Байдена, а не Трампа, я лише допомагаю гасити великі та потворні пожежі, які були розпалені через Грубу Некомпетентність і Ненависть», — заявив він у своїй соціальній мережі Truth Social.

Можна сподіватися, що заклики до Трампа йдуть не лише публічні, а й захищеними каналами. І не лише з Києва, а й із європейських столиць. Для Європи є велика різниця, як скінчиться ця війна. Європейським сусідам Росії життєво важливо, щоб Україна зв’язувала Росію. Для цього Україна повинна мати добре озброєну армію, з потужними ракетними та протиракетними військами. Можливо, інстинкт самозбереження допоможе європейцям переконати Трампа, що якщо хочеш миру, готуйся до війни і допомагай Україні.


Юрій Вишневський / Ділова столиця
Поділіться цим