четвер, 10 липня 2025 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

Скандал із обранням керівника БЕБ: Цивінського призначати не хочуть, що буде далі Уряд відмовився затверджувати переможця конкурсу на директора БЕБ Олександра Цивінського, поставивши під загрозу співпрацю з ЄС і МВФ. Для виходу з ускладненої Україною ситуації часу – до кінця липня

Конкурсний відбір на посаду очільника Бюро економічної безпеки (БЕБ) супроводжувався значною кількістю скандалів та цілими серіалами журналістських розслідувань. Котрі дуже нагадували замовні.

Вибіркове правосуддя. Як СБУ знайшла у Цивінського батька-росіянина

Особливо дісталося кандидатам, що працюють чи працювали в НАБУ. Передовсім це стосується інформації про російське громадянство членів родин кандидатів. Зокрема, й щодо відхиленої кандидатури переможця відбору Олександра Цивінського. Під час фінального засідання конкурсної комісії раптово надійшов лист від СБУ про те, що його батько мешкає в росії та є її громадянином. Цивінський цього факту не приховував, розповідав, що з батьком багато років не спілкується.

На вибірковість у підходах слушно звернули увагу у Центрі протидії корупції, зауваживши, що російські паспорти мають батьки головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, батьки керівника АОЗ Арсена Жумаділова, проживають в окупації у Криму, також мають російські паспорти близькі родичі заступника голови СБУ Сергія Наумюка. Перелік посадовців, які мають російських родичів, можна продовжувати. Але у випадку з Цивінським, а перед ним у схожій ситуації опинилися й інші кандидати на керівника БЕБ Олександр Скомаров та Віктор Дубовик, викликає подив, що інформація про начебто компрометуюче родичання з’явилася не на початку конкурсу, коли претенденти тільки подали документи, а на завершальних стадіях. Не менш дивує, що всі ці люди проходили спецперевірку, коли їх брали на нині займані посади, які передбачають доступ до державної таємниці, але тоді питань до них не виникло. Простіше кажучи, це нагадує сплановане «збиття» претендентів на директорство у БЕБ.

Конкурсна комісія оцінює фахові навички кандидатів та оцінює доброчесність, члени комісії не детективи, щоб розшукувати, у кого є родичі в росії. Чи мали вони звертати увагу на публікації у ЗМІ? Увагу на це повинні були звертати СБУ, НАЗК у тих випадках, коли йшлося про можливі ознаки незаконного збагачення, ДБР, якщо бажаючі очолити БЕБ засвітилися у кримінальних справах. І давати вчасно свої рекомендації. Те ж, що сталося із відмовою Цивінському – не лише порушення закону, а й підстава Шмигаля та його Кабміну. Вони тепер крайні і на них тепер увесь негатив від ухваленого рішення. Це схоже на лист Шмигаля суддям ВАКС із поясненням важливості для роботи уряду підозрюваного у корупції віце-прем’єра Олексія Чернишова. Призначення цього урядовця пов’язують із Офісом президента, а удар на себе бере прем’єр. Бо його відправлять у відставку, навішавши наостанок купу негативу?

Чому комісія рекомендувала на посаду саме Цивінського? Він пройшов фільтр перевірки на доброчесність, його співбесіда з членами комісії була успішною. За рейтингом володіння професійними навичками та вміннями претендент був п’ятим у рейтингу з 16 осіб, що дійшли до цієї стадії відбору. Як керівник третього підрозділу детективів Другого Головного підрозділу НАБУ став відомий завдяки резонансній справі «Чисте місто» – викриттю злочинної організації, причетної до земельної корупції у Київраді та КМДА. На цій справі багато піарився Тимур Ткаченко, начальник Київської міської військової адміністрації, ставленик Банкової. Тож дехто вбачав у цій справі «наїзд» на Віталія Кличка. Втім, по-перше, завжди знайдуться ті, хто піаритиметься на корупційних зашкварах політичних супротивників, а, по-друге, міський голова оперативно відреагував і провів масштабні чистки серед заступників та інших столичних чиновників. А от чому бізнесмену Денису Комарницькому, якого називали головним у схемах, дали безперешкодно виїхати з України – питання не до Цивінського і не до Кличка.

Уряд порушив закон. Що далі

«Це чиста маніпуляція і зриває наші зобовʼязання по МВФ та ЄС. Зроблено всім урядом одноголосно по вказівці ОП і особисто Зеленського. Тому що обраний кандидат від НАБУ для них є ризик викриття всіх схем, які ті набудували», – гнівно відреагував на рішення Кабміну нардеп Ярослав Железняк із «Голосу». І додав: «Ось вам і все бажання влади боротися з корупцією». Нагадаємо: посли G7 вітали з прозорим обранням голови БЕБ, але у підсумку вийшло, ніби уряд плюнув послам у вічі. А також зневажливо поставився до МВФ, оскільки Україна зобов’язалася перед тими, хто дає нам гроші, обрати головного посадовця БЕБ до кінця липня. Буквально минулого тижня стало відомо, що Міжнародний валютний фонд надав нам півмільярда доларів. А загалом за період повномасштабного вторгнення – $10,6 млрд.

Час до кінця липня ще є й алярмізм депутатів та громадських активістів передчасний? Кабмін просить конкурсну комісію з добору директора БЕБ повторно подати не більше двох кандидатур, які відповідатимуть усім встановленим вимогам, включно з якимись «безпековими критеріями», які не прописані в жодному законі. З чого можа зробити висновок, що Цивінського уряд затверджувати не хоче. Проте мав не тлумачити закон, а виконати формальну функцію. «Конкурсна комісія подає на розгляд Прем’єр-міністру України не більше двох відібраних з числа учасників конкурсу кандидатур на посаду Директора Бюро економічної безпеки України. Кабінет Міністрів України протягом 10 днів з дня отримання подання конкурсної комісії з інформацією про відібраних за результатами конкурсу кандидатів (кандидата) призначає Директора Бюро економічної безпеки України, який вважається переможцем конкурсу», – недвозначно описує обов’язок КМУ закон про БЕБ.

Змінити свою думку Кабмін може під тиском послів G7 – ця історія нагадує скандальне обрання очільника САП Олександра Клименка, із затвердженням якого влада тягла до останнього. Ще 21 грудня 2021 року відбіркова комісія назвала двох кандидатів, які набрали найбільше рейтингових балів, лідером був саме Клименко. Проте його перемогу комісія затвердити відмовилася. Після цього було ще кілька засідань комісії з тим самим результатом. Своє розчарування висловлювали посли «Великої сімки», це питання було записане у вимоги Євросоюзу щодо надання Україні статусу кандидата в члени ЄС. Україна отримала цей статус 23 червня 2022 року авансом, до виконання вимоги щодо призначення керівника САП. Подальший саботаж настійливих побажань партнерів після цього виглядав занадто неприйнятним. Тож Київ – поступився.

Коли ж раптом міжнародні експерти з конкурсної комісії вирішать задовольнити прохання Кабміну, то в такому разі найбільш очікуваним новим здобувачем посади директора БЕБ стане Руслан Даменцов. На засіданні 23-24 червня комісія обирала серед 16 кандидатів. Спочатку міжнародні експерти відібрали дві кандидатури – Олександра Цивінського та Руслана Даменцова. Другий також працює в НАБУ – заступником керівника другого підрозділу детективів четвертого головного підрозділу детективів НАБУ. В сумарному рейтингу, складеному за результатами тестування загальних навичок та виконання практичних завдань, Даменцов посів шосте місце, одразу за Цивінським. Ну а якщо уряд знову не затвердить «набушника», питань до влади виникне дуже багато. Передовсім, чому щоразу, як на конкурс подаються співробітники антикорупційного бюро, влада влаштовує незрозумілі танці з бубнами, демонструючи суспільству, що боїться НАБУ.

Отже, підсумуємо. У відбірковій комісії з обрання керівнка БЕБ кажуть, що офіційного повідомлення від уряду про відмову Цивінському не отримували. Тож все ще може перегратися, й фавориту кастингу «пробачать» батька в росії? Оскільки контроль над БЕБ – це політичний інструмент, який дасть можливість впливати на бізнес у контексті виборів, за цю посаду для лояльної фігури влада впиратиметься до кінця.  І той, хто її зрештою отримає, буде під дуже пильним наглядом громадськості.


Юрій Васильченко / Depo.ua
Поділіться цим