п'ятниця, 10 січня 2025 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

Праві на повідку: Навіщо Маск допомагає Трампу розколювати Європу Мільярдер Ілон Маск став, за ємним визначенням The Wall Street Journal, "дипломатичним головним болем Європи". Але навіщо найзаможніша людина світу атакує в медіа європейських союзників Америки?

Ілон Маск встиг посваритися з Берліном, Парижем, добряче заївся з Лондоном. «Хто б міг собі уявити десять років тому, що власник однієї з найбільших соціальних мереж у світі підтримає новий міжнародний інтернаціонал і безпосередньо втручатиметься у вибори, зокрема в Німеччині», – процитуємо французького лідера Еммануеля Макрона. Так він відреагував на підтримку Маском ультраправих із «Альтернативи для Німеччини». У Берліні у заявах заокеанського мільярдера побачили спроби втручання у вибори (після вотуму недовіри уряду на німців чекають дочасні вибори наприкінці лютого). Та ще й у грубій формі. Нагадаємо: поки ще діючого канцлера Олафа Шольца близький до Дональда Трампа підприємець назвав «бовдуром» і «лайном».

Реінкарнація авантюриста Парвуса. Тільки з протилежними поглядами

Дуже дратує Маск британських політиків, яких атакує через власну соцмережу Х. Протягом 5 і 6 січня він опублікував 54 твіта з критикою влади Великобританії. Особливо дісталося лейбористам і прем’єру Кіру Стармеру, якому мільярдер відверто хамив. Заокеанський багатій вимагав випустити з тюрми чотири рази судимого ультраправого активіста Томмі Робінсона і навіть розкритикував лідера британської правої партії Reform UK Найджела Фараджа. Мовляв, політичний рух хороший, але лідера треба замінити. Така активність Маска спричинена невдоволенням поганим, на його думку, розслідуванням актів насильства на етнічному ґрунті у Великобританії. Вінцем цих нападок стало розміщене ним в Х голосування на тему «Чи повинна Америка врятувати Британію від тиранічного правління». Більшість учасників опитування підтримали втручання США у внутрішні справи Великобританії.

Зупинятися Маск, очевидно, не збирається. Він без будь-яких гальм підтримує ультраправі рухи, а ті в ліберальній Європі розглядаються як значна небезпека політичній і фінансовій системі, що склалася на континенті за останні десятиліття. Політична історія світу знала багатьох авантюристів, котрі працювали на розколи, перевороти та війни. У випадку з Маском напрошується паралель з Олександром Парвусом, тільки той підтримував лівих. Парвус (справжнє ім’я – Ізраїль Гельфанд) жив в Європі, в Туреччині, в царській росії, його вважають натхненником більшовицького перевороту 1917 року. До речі, у грудні минулого року виповнилося 100 років з дня смерті знаменитого політичного інтригана, близького до тогочасного німецького уряду. Маск – близький до нової американської адміністрації. Але в рази багатший за Парвуса і в якості пропаганди має не газети і бойові листки, а власну соцмережу. Залишилося познаходити своїх «ленінів» по Європі і привезти їх у броньованих вагонах для здійснення переворотів?

Думки щодо справжніх намірів Маска, який гібридно атакує Європу, розділилися. У те, що він дійсно готовий викидати мільйони для перемоги ультраправих за океаном, вірять далеко не всі. Радше схиляються до думки, що націоналісти та євроскептики потрібні американському мільярдеру родом із Південноафриканської республіки для просування його бізнес-інтересів. Такий собі правий інтернаціонал на повідку.

Гроші, розваги, розкол, путін і знову гроші. Чим пояснюють поведінку Маска

Отже, перша версія, навіщо найбагатший чоловік на планеті нападає на Європу – плани на ній заробити. Як підмітив віце-канцлер Німеччини Робер Габек, Маск посилює тих, хто послаблює Європу, щоб задовольнити власні підприємницькі інтереси. Він виступає проти регуляторних механізмів, які діють в Євросоюзі, а обійти окремі з них, наприклад, заборону на монополію, можна завдяки лобістам у політичних елітах. То ж чим більше ультраправих, євроскептиків, прихильників зверхності національних суверенітетів над правилами ЄС вдасться привести до влади, тим згодом вдасться більше заробити. Отож, цю версію назвемо «нічого особистого, тільки бізнес».

Другу версію поведінки Ілона Маска озвучив його тато, 79-річний підприємець Еррол Маск. Між цими чоловіками стосунки не найкращі, проте батько добре знає характер сина й іноді дає цікаві коментарі про свого старшенького від першого шлюбу. Колись казав, що досі сприймає того як маленького хлопчика. Спитали думку батька і про останні заяви щодо Британії. «Сотні тисяч людей пишуть у Твіттері або говорять те саме, що й він. Людям не обов’язково слухати все, що він говорить. Я б сказав: не хвилюйтеся про це», — сказав Еролл Маск. І додав: забагато уваги до його сина прикуто тому, що той дуже заможний. І взагалі, Ілон любить Британію і хоче придбати легендарний футбольний клуб «Ліверпуль». Виявляється, з рідного міста «бітлів» коріння і роду Масків.

Отже, цю версію можна назвати «чим би 53-річне дитя не тішилося, аби не плакало»: власник Space X просто знайшов собі нову розвагу – нападати на європейські політичні еліти і в такий спосіб підвищувати власну статусність і додатково капіталізувати своє ім’я та свої компанії. Споживачі активніші, коли йдеться про скандали. Окрім як огризатися, європейські політики не можуть інакше нашкодити Маску. Принаймні доти, доки він сидить поряд із Трампом і радить йому. Причому сидить прямо в маєтку 47-го президента у Мар-а-Лаго в місті Палм-Біч у Флориді, де орендує котедж.

Третя версія – Маск дестабілізує Європу для політичної вигоди Трампа, робить за нього брудну роботу. Він говорить не як політик, а як власник високотехнологічного бізнесу, котрий активно розвивається в Європі. Якби подібне розповідав діючий політик США, можна було б оголосити Америці дипломатичну ноту. Маск поки не має офіційної посади. Матиме після 20 січня, а доти вільний балакати, що завгодно. Втім, Трампа перебування на посаді не зупиняло від гнівних і скандальних реакцій у соцмережах, навряд чи чиновництво зупинятиме і Маска.

У чому політична вигода Трампа від нападок на Європу найбільшого спонсора його передвиборчої кампанії? Зростання підтримки ультраправих євроскептиків не дасть змоги Європі мати спільний голос проти політики Трампа. Такий голос вона мала за часів його першого президентства, коли Вашингтон ініціював торговельні війни з країнами ЄС. Якщо не матиме зараз, Штати отримають змогу розмовляти з кожною європейською країною окремо. І в різній тональності. Тому Маск із Трампом зацікавлені в ізоляціоністах, у таких, як Віктор Орбан, Марін Ле Пен, Найджел Фарадж, Аліс Вайдель, Герберт Кікль та їм подібні. Байдуже, яку мораль вони сповідують. Тож коли кожну версію підсумовуємо якимось парафразом, цю назвемо підтримкою в Європі «своїх сучих синів і дочок». До гасла трампістів MAGA це має прямий стосунок: «зробимо Європу слабкою і незахищеною». Розділимо та владарюватимемо.

Четверта версія: Маск діє у змові з кремлем. І сіро, і біло, і нашим, і вашим. Хоча ця версія виглядає змовницькою теорією, адже мільярдер не підтримує російське вторгнення в Україну, надає свої системи зв’язку на потреби нашої оборони, втім, як повідомляли ЗМІ, він регулярно спілкується з путіним. Depo.ua свого часу аналізував висловлювання Маска про Україну. В них не відчувалося щирого співчуття, радше – цинізм. Коли Володимир Зеленський каже, що волів би мати Маска на нашому боці, це виглядає як пас мільярдеру. На нього той поки не відповів. Але те, як цей чоловік розхитує Європу, яка нас підтримує у війні проти росії попри купу внутрішніх проблем, залишає сумніви, що він зрештою стане на правильний бік. Швидше на той, де матиме більше вигоди.


Юрій Васильченко / Depo.ua
Поділіться цим