четвер, 21 листопада 2024 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

Кінець «патової війни»: Яких сценаріїв чекають від Трампа на Банковій та у Кремлі Знизити ціну на нафту до $40 за барель, поставити вздовж лінії фронту європейських миротворців і провести в Україні вибори до кінця весни — все це звучить, як фантастика, але Трамп має можливість реалізувати подібний план

Під час передвиборної кампанії Дональд Трамп неодноразово обіцяв, що досягне завершення війни між Росією та Україною «за 24 години» ще до інавгурації. І зараз американські медіа намагаються з’ясувати, як він це робитиме.

Інсайди з Вашингтона

Наприклад, програма NBC Today вже допитала з цього питання сенатора Марко Рубіо, якого називають серед претендентів на посаду держсекретаря у майбутній адміністрації Трампа. Рубіо підтвердив, що Трамп хоче зупинити цю війну.

«Він говорив, що хоче закінчити війну. Як бізнесмен він не збирається говорити вам про свою переговорну тактику, щоб довести це до кінця. Але я не розумію, чому ми не хочемо, щоб війна закінчилася таким шляхом? Очевидно, вам не потрібно бути фанатом Володимира Путіна, щоб хотіти закінчити війну», — сказав сенатор.

Він дав зрозуміти, що Трамп хоче заощадити на цій статті видатків. «Я думаю, що українці були неймовірно хоробрими та сильними, коли протистояли Росії. Але, зрештою, те, що ми там фінансуємо, — це патова війна, і вона має бути завершена», — сказав він.

Про те саме бажання Трампа розповіла газета The Wall Street Journal. «Радники із зовнішньої політики, близькі до обраного президента, висунули різні версії плану щодо фактичного заморожування лінії фронту, — зазначає видання. — Обіцянка Дональда Трампа припинити війну в Україні до дня інавгурації тепер ставить його в становище, де йому доведеться вибирати між конкуруючими пропозиціями радників, об’єднаних спільною темою — різким розривом із підходом президента Байдена «стільки, скільки потрібно» щодо озброєння Києва».

WSJ перерахувала чотири можливі варіанти плану Трампа. По-перше, колишній держсекретар Майк Помпео, який зараз претендує на пост глави Пентагону, ймовірно, наполягатиме на такому врегулюванні, яке не принесе великої перемоги Москві. По-друге, Річард Гренелл, кандидат на посаду держсекретаря чи радника з національної безпеки, міг би віддати пріоритет бажанню Трампа якнайшвидше закінчити війну, навіть якщо це означає примус Києва до значних поступок. По-третє, Кіт Келлог та Фред Флейц, які працювали в першій адміністрації Трампа, пропонують припинити постачання зброї Києву доти, доки Україна не погодиться на мирні переговори з РФ. Все це звучало й раніше.

Новим виглядає четвертий варіант. Цю раніше невідому ідею, запропоновану в перехідному офісі Трампа, газеті докладно описали троє людей. Відповідно до цього плану, Україна відмовиться від вступу до НАТО протягом найближчих 20 років, лінія фронту фактично заморозиться, і обидві сторони погодяться на створення демілітаризованої зони завдовжки 800 миль (майже 1300 км), де буде розміщено європейські миротворчі війська.

США не братимуть участі у миротворчій місії та не фінансуватимуть її. «Ми не відправлятимемо американських чоловіків і жінок підтримувати мир в Україні. І ми не платитимемо за це. Змусьте поляків, німців, британців та французів робити це», — сказав член команди Трампа.

Побоювання Москви

Звісно, всі ці розмови упираються у два питання: чи Трамп має важелі тиску на Путіна і чи захоче Трамп ними скористатися?

У Росії вже звучать побоювання, що відповідь на обидва питання — так. Причому такими страхами діляться не лише усілякі блогери, а й досить статусні люди.

«Думаю, Трамп ще до січня запропонує Росії завідомо невигідну угоду щодо України, яку ми, звісно, відкинемо. Дональд розведе руками і, у властивій йому манері, оголосить про небувалий за розміром пакет допомоги режиму Зеленського і про зняття всіх обмежень по ракетах», — спрогнозував у своєму ТГ-каналі рупор кремлівської пропаганди та депутат Держдуми Євген Попов, який разом із своєю дружиною Ольгою Скабеєвою веде ток-шоу «60 хвилин» на телеканалі «Росія-1».

Також він висловив припущення, що Трамп, щоб натиснути на Росію, зіб’є ціну на нафту. «Перше, що зробить Дональд, це розблокує видобуток у США і постарається опустити Brent, — очікує Попов. — Ось і Дерипаска прогнозує нафту по $50 до травня». Справді, олігарх Олег Дерипаска у своєму ТГ-каналі зробив лаконічний прогноз розвитку подій: «Доброго ранку, новий світ. Нафта до $50 до травня, мир буде, схоже, скрізь».

Про цей план розповів сам Трамп 5 вересня, виступаючи в Економічному клубі Нью-Йорка. Він хоче знизити ціни на нафту, щоб порадувати американців, і російсько-українська війна тут взагалі ні до чого.

«У нас під ногами більше рідкого золота, ніж у будь-якої іншої країни, включаючи Росію та Саудівську Аравію. Мій план скоротить ціни на енергоносії вдвічі чи навіть більше протягом 12 місяців після вступу на посаду. Це буде економічне відродження нашої країни, якого ніхто ніколи не бачив. Енергія була причиною наших проблем від початку. Енергія поверне нас назад. Це означає, що ми спустимося і отримаємо бензин нижче 2 доларів за галон, знизимо ціни на все, від тарифів на електроенергію до продуктів харчування, авіаквитків та вартості житла», — пообіцяв він.

Про намір використати це для тиску на Путіна він повідомив уже під кінець зустрічі, відповідаючи на запитання. За його словами, Росія вторглася в Україну, тому що нафта була майже по $100 за барель. «Путін при 100 доларах за барель — війна працює. При 40 доларах за барель вона взагалі не працює. Тому ми повернемося до розумного управління», — анонсував Трамп.

Зрозуміло, що це лише передвиборна обіцянка. Але важливим є те, що це обіцянка не Україні, а американцям. Тож сумнівно, щоб Трамп відмовився від свого плану просто для того, щоб порадувати Путіна.

Розрахунки Києва

В офіційній риториці Банкова очікує від Трампа силового примусу Путіна до миру. «Взагалі для нас в Україні, в усій Європі надзвичайно важливо було весь час чути слова тоді ще 45-го президента Сполучених Штатів про мир завдяки силі – peace through strength. І коли це буде принципом політики 47-го Президента Сполучених Штатів, Америка й увесь світ від цього точно виграють», — розповів українцям Володимир Зеленський у вечірньому відеозверненні 6 листопада.

Керівник його офісу Андрій Єрмак, вітаючи Трампа, також згадав цю формулу: «Мир через силу — це саме той підхід, який потрібний зараз. Бо Росія та автократи розуміють виключно мову сили. Агресори мають бути повернуті в чіткі рамки справедливості. Нам потрібен справедливий мир, а світу — сильні США та тріумф демократії».

Гасло «Peace through strength» регулярно з’являлося у виборчих платформах Республіканської партії, починаючи з 1980 року. 40-й президент США (у 1981-1989 роках) Рональд Рейган вважав цю формулу однією з засад своєї зовнішньої політики. У 2003 році, ще за життя Рейгана, склад американського флоту поповнився атомним авіаносцем USS Ronald Reagan. Його офіційний девіз — «Peace Through Strength».

45-й президент США Дональд Трамп, виступаючи на генасамблеї ООН у вересні 2020 року, похвалив військову міць своєї країни, яка, за його словами, демонструє, що країна «виконує своє призначення миротворця, але це мир завдяки силі». Тож буде не дивно, якщо ту саму формулу проголосить і 47-й президент США Дональд Трамп.

Проте чи буде він її дотримуватися насправді? Зеленський та Єрмак мали можливість особисто обговорити це з Трампом та чотирма його радниками 27 вересня у Нью-Йорку у хмарочосі Trump Tower, що належить Трампу. 18 жовтня, виступаючи у Європейському політичному центрі у Брюсселі, Єрмак розповів подробиці тієї зустрічі. За його словами, план Трампа зупинити війну в Україні «за 24 години» сторони не обговорювали. «Це була дуже глибока, дуже хороша, дуже відкрита розмова. Я не почув нічого, що б викликало у мене занепокоєння, що допомога зупиниться, що Україна залишиться без підтримки», — сказав Єрмак.

Але невдовзі після тих переговорів почало з’являтися дедалі більше ознак того, що Банкова готується до проведення виборів у квітні-травні. Причому не за екстремальним сценарієм (під час війни), а після війни. До речі, Єрмак наприкінці жовтня в інтерв’ю Corriere della Sera наголосив, що президентські вибори в Україні відбудуться одразу після закінчення війни.

Тоді ж готуються парламентські вибори. Перший віце-спікер Верховної Ради Олександр Корнієнко 6 листопада в ефірі телемосту Україна — США «Вибори в США та майбутнє України» заявив: «Ми дуже хотіли б, щоб американські політики всі, починаючи з Дональда Трампа, обраного президента, і закінчуючи Конгресом, Сенатом, щоб вони зробили максимум для того, щоб ми могли переобратися. Це наше прохання як депутатів до них. А щоб ми могли переобратися, зрозуміло, що має закінчитися війна, тому що під час воєнного стану у нас ці процедури поки що заблоковані».

Тобто Трамп та республіканці мають поквапитися закінчити російсько-українську війну, аби в Україні можна було провести вибори нардепів. Зрозуміло, що Корнієнко лише озвучив те, чого чекають на Банковій.

Щоб можна було провести парламентські та президентські вибори до кінця весни, війна має закінчитися не пізніше лютого, тобто невдовзі після інавгурації Трампа. Мабуть, Трампу хотілося б продемонструвати, що він справді зумів швидко припинити повномасштабну війну, яка за Байдена тривала майже три роки. Але до кого він застосує формулу «Peace through strength» — до Москви чи Києва — це, як і раніше, залишається загадкою.


Юрій Вишневський / Ділова столиця
Поділіться цим