Сьогодні Володимир Путін відвідав Делі. Це його друга мандрівка за час пандемії — попередній раз він їздив до Швейцарії на зустріч із Байденом. Що, напевно, свідчить про неабияку увагу, яку російський президент приділяє своїм стосункам з Індією.
Якщо вірити прес-релізам Кремля, Путін з прем’єр-міністром Індії Нарендрою Моді підписали цілий пакет документів, які стосувалися і науки, і транспорту, і безпекового співробітництва, і чого завгодно іще. Але, якщо зважити на декларативний характер більшості із них — стає зрозуміло, що за допомогою цих угод намагалися просто підняти престиж візиту. Ну, і дещо замаскувати його реальні причини.
Перша — і найбільша з яких полягає в тому, що останнім часом стратегічне партнерство між Росією та Китаєм тільки наростає. Натомість наростає і протистояння між Індією та Китаєм — в першу чергу, на кордоні у Гімалаях, але також і в масі інших як геополітичних, так і економічних питань.
Така ситуація призвела до неминучого результату — Делі з дедалі більшою охотою бере участь у роботі QUAD — стратегічного чотиристороннього діалогу, покликаного скоротити вплив Китаю у регіоні Індійського та Тихого океанів. Куди, окрім Індії, входять Японія, Австралія та США. Заснований у 2007-му році, цей формат після приходу до влади Джо Байдена отримав друге дихання.
Натомість сформована іще в часи Радянського Союзу велика дружба між Москвою та Делі почала досить швидко розчинятися в повітрі. Ситуацію не покращили і низка скандалів, пов’язаних із невисокою якістю зброї, експортованої російським ВПК для індійської армії та флоту.
Власне, з цих скандалів сплив і другий неприємний для Росії момент. Який полягає в тому, що Індія потроху — але неухильно скорочує закупівлі російської зброї. За даними Sipri, відсоток російської зброї в індійському імпорті скоротився з 72% в 2015-19 роках до 56% зараз. За чутками, під загрозою опинився 5-мільярдний контракт на закупівлю Індією російських ЗРК С-400. Проти цього контракту активно виступає Вашингтон. І оскільки Росія не вкладається у графік постачання, передбачений контрактом — Індія може його розірвати. Як свого часу було розірвано угоду про спільну розробку Москвою та Делі винищувача п’ятого покоління на базі Су-57. У випадку реалізації такого сценарію російський збройний експорт, який і без того доволі стрімко скорочується впродовж останніх чотирьох років, зазнає чергового значного удару.
Чи вдалося досягти Путіну своєї мети під час сьогоднішнього візиту? Відповідь наразі неоднозначна. З одного боку, між Москвою та Делі було укладено декілька значних контрактів, у першу чергу — на випуск півмільйону автоматів АК-203. І Делі, скоріше за все, поки не буде розривати контракту на купівлю С-400. З іншого боку, і назвати все це «перемогою» Росії теж складно.
Оскільки переважна більшість зброї, про виробництво якої домовилися сторони, буде виготовлятися на індійських заводах. Від «калашів» — і до літаків Су-30. Тому що стосується питань престижу — то Росія залишиться важливим постачальником зброї для Індії, яка зараз відчуває значний геополітичний тиск з боку Китаю. Але що стосується прибутків Росії від такої співпраці — то по мірі переходу Індії від прямих закупівель зброї до її локалізованого виробництва ці прибутки продовжать своє падіння. Що не може не тішити. Особливо у світлі того факту, що після відмови Індії від створення спільного з Росією військово-транспортного літака, в України з’явився шанс не тільки модернізувати наявні в Індії Ан-32, але й спробувати продати цій країні щось зі свіжіших розробок заводу Антонова.
Тарас Паньо / Depo.ua