неділя, 14 липня 2024 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

Кров та руйнування: Чи введе Росія війська «для захисту» Донбасу? Оскільки російська армія не поспішає відходити від українського кордону, обстріли на лінії зіткнення на Донбасі впродовж останньої доби стають частішими і небезпечнішими, а риторика Кремля та його союзників — жорсткішою, припущення про готовність Росії офіційно ввести війська в "Л-ДНР" виглядає цілком правдоподібним

Відносне затишшя в зоні ООС, яке тривало, поки Україна очікувала анонсованого Заходом масштабного російського вторгнення, сьогодні буквально вибухнуло. Більше 40 обстрілів з використанням важкої артилерії та танкових гармат, поруйнований дитсадок і пошкоджено будинок у Станиці Луганській, обстріл у Врубівці, внаслідок чого пошкоджено інфраструктуру залізничної станції, газогін і побито вікна у місцевій школі, поранено одного військового і двох цивільних, вгатили з танків по Троїцькому — все це недвозначно натякає на ескалацію значного масштабу. Тільки дивом в обстріляних школі і садочку не постраждали діти.

На Росії і в «республіках» в обстрілах звинуватили ЗСУ, розповсюджують світлини обстріляного бойовиками «ЛНР» дитсадка в Станиці Луганській і заявляють, що це «розстріляний украми» садочок в Кондращівці, що на окупованій території.  Ресурси, підконтрольні бойовикам «ЛНР» оголосили про ескалацію на фронті й звинувачують в цьому українську армію.

«Обстановка на лінії бойового зіткнення різко загострилася…  Противник намагається розв’язати активні бойові дії», — йдеться у заяві командування бойовиків «ЛНР». Підконтрольні Росії сепаратисти заявляють про «чисельні обстріли з українського боку», не демонструючи при тому скільки-небудь вірогідних фото- чи відеопідтверджень. Окупанти знайшли свої ж поховання з майже трьома сотнями цивільних, якому вже півроку і вчора звинуватили у цьому українську сторону, а Слідком Росії порушив справу про «застосування на Донбасі методів війни, заборонених міжнародними домовленостями та актами». За версією російських правоохоронців, вони загинули внаслідок застосування «летального озброєння невибіркової дії».

В «ДНР» оголосили, що чекають «нападу ЗСУ» і навіть жителі російського Таганрогу, що знаходиться в 45 км від «республіки» смертельно бояться наступу «бандерівців». Пабліки підконтрольні ОРДЛО з шаленою швидкістю ширять інформацію про численні «обстріли ЗСУ». Обстріли сьогодні справді здійснюються чи не по всій лінії фронту. Тільки стріляють не українські військові.

В той же час Кремль, який впродовж цього тижня озвучував «миротворчу» риторику про завершення навчань, виведення військ та «необґрунтовані звинувачення», сьогодні змінив тон. «Кожен момент ризикує перейти зі сфери інформаційних атак у наслідки, які викличуть нове полум’я війни в безпосередній близькості від наших кордонів», — заявив сьогодні речник російського президента Дмітірій Пєсков. Про готовність спільно з Росією визнати суверенітет «ДНР» та «ЛНР» заявив сьогодні і де-факто президент Білорусі Олександр Лукашенко. Втім, додавши, що про це із ним доведеться «домовлятись».

Демонстративна висилка з Росії заступника посла США Барта Гормана теж може бути сприйнята як жест, спрямований на ескалацію ситуації. Останнє, втім, може бути і спробою Росії продемонструвати своє роздратування тим фактом, що США відкинули вимоги Кремля стосовно «Гарантій безпеки для Росії». Вербальну частину російської реакції на це відомство Лаврова відправило до Вашингтону у десятисторінковому документі, а висилка Гормана може бути своєрідним додатком до заяви російського МЗС. Втім, навіть в такому випадку курс на ескалацію залишається очевидним.

Ситуацію влучно відкоментувала очільниця МЗС Великої Британії Ліз Трасс. Яка заявила, що «повідомлення про нібито ненормальну військову діяльність України на Донбасі є відвертою спробою російського уряду сфабрикувати привід для вторгнення. Це прямо з кремлівського підручника».

Отже, російські гібридні сили на Донбасі здійснюють ескалацію бойових дій і провокують ЗСУ. Російські ЗМІ накачують істерію всередині країни, щоби створити видимість «народного схвалення» введенню російських військ на Донбас для «порятунку народу Донбасу (в якого є російські паспорти) від геноциду». Проект визнання «Л-ДНР» російська Держдума вже підготувала. Війська для негайного розміщення у сепаратистських анклавах відмобілізовані і стоять за лічені десятки кілометрів. Росія демонструє повну готовність визнавати «ДНР» та «ЛНР» і вводити туди своїх «миротворців» на танках.

Очікуючи, що у Вашингтоні за таких умов більш уважно поставляться до вимог стосовно «гарантій безпеки». Президент США Джо Байден вже виступив із промовою, в якій оголосив, що загроза російського вторгнення в Україну «дуже висока» і є всі ознаки того, що російські військові готові сунути в Україну.

Що буде далі? Скоріше за все, в подібному стані ситуація і залишиться. Принаймні, до чергового планового засідання ТКГ, яке призначено на 1-2 березня. Вочевидь, в подібний спосіб Кремль дає Києву зрозуміти, що проект змін до Конституції, який українська влада буцімто передала у ТКГ, не передбачає достатньої кількості повноважень для сепаратистів у випадку їх реінтеграції до України і їх не влаштовує. І в разі, якщо його не буде відкликано, «ДНР» та «ЛНР» визнає Росія. Можливо — дуетом з Білоруссю. Цілком ймовірно, що вся ця ситуація — черговий масштабний блеф Володимира Путіна. Але цього разу він вже приносить кров та руйнування.


Тарас Паньо / Depo.ua
Поділіться цим