Росія посилила ракетний терор. Внаслідок удару по Кривому Розі 4 квітня загинуло 20 українців, у тому числі 9 дітей; поранено 74, у тому числі 17 дітей. Удар по Сумах 13 квітня став ще більш смертоносним: загинуло 35 осіб, серед них двоє дітей; 117 людей поранено, серед них 15 дітей.
Два завдання ракетних атак
Звісно, Кремль робить це не помилково, а спеціально. Це цинічний терор, який має два завдання: залякати українців та налякати Трампа.
З першим завданням начебто все ясно: Путін хоче, щоб українці попросили пощади і погодилися на капітуляцію із страху за своє життя. Не треба недооцінювати його розрахунків. Повномасштабна війна триває вже четвертий рік, але саме зараз на порядку денному стоїть її завершення чи заморожування. Тому Кремлю саме зараз потрібно якнайбільше цивільних жертв у великих містах. Щоб відео з місця трагедії миттєво розліталися соцмережами. Щоб українці втратили волю до спротиву, зажадали якнайшвидшого завершення цього жаху та були готові заплатити за це будь-яку ціну.
А ціна, яку виставляє Путін, є великою: відмова від окупованих територій, відмова від курсу до НАТО, «демілітаризація», офіційний статус російської мови, взяття на себе провини за цю війну. Плюс Захід має зняти з Росії всі санкції, повернути заарештовані активи та відновити business as usual.
Схоже, Путін розраховує, що коли більше цивільних жертв, то ближчі ці цілі. У такому разі слід готуватися до нових ракетних ударів по великих містах, у тому числі по столиці.
Захист від терору
Звісно, для України в такій ситуації життєво важливо посилити протиракетну оборону своїх міст. З минулого місяця це одна з головних тем у діалозі між Києвом та Вашингтоном. 11 квітня у Кривому Розі Володимир Зеленський дав інтерв’ю ведучому програми 60 Minutes Скотту Пеллі на CBS News, де розповів, які варіанти він запропонував Дональду Трампу у телефонній розмові 19 березня.
«Є система Patriot, і у вас їх багато, і у вас є виробництво, є кілька кроків, як захистити Україну. Крок номер один: одна система, яка коштує півтора мільярда доларів, ми готові купити хоча б десять систем, щоб закрити деякі міста, тільки цивільних, центри міст, там, де скупчення людей. Це 15 мільярдів. Ми готові заплатити ці 15 мільярдів. Ми знайдемо ці гроші, і все будемо сплачувати», — сказав Зеленський.
Другий варіант, за його словами, — ліцензії на виробництво систем та відповідних ракет. Третій варіант — передача в Україну американських систем Patriot, розміщених у країнах на Близькому Сході, в Європі, Азії, де зараз немає військових дій. «Ми були готові отримати їх навіть в оренду. Форматів, як це забезпечити багато. Потрібне бажання», — резюмував Зеленський.
Про це він говорив 11 квітня в онлайн-зверненні з Кривого Рогу до учасників чергового «Рамштайну». «Дніпро, Кривий Ріг, Нікополь, Полтава, Миколаїв, Запоріжжя, Суми, Харків, Одеса, Чернігів та багато інших. Усі вони потребують захисту від російських ракет. Ви знаєте, що в Україні є дефіцит систем ППО. Ви знаєте, що системи Patriot можуть ефективно захищати від балістичних загроз. Ви також знаєте, що ми змушені переміщувати ті системи, які маємо, по країні, щоб хоча б тимчасово надати захист різним містам. І ви знаєте, що трапляється, коли навіть одна система виходить із ладу: це означає втрачені життя. У Росії вони сприймають це як свою перевагу — свою здатність бути терористичною державою. І ми маємо позбавити їх цієї здатності – їхньої впевненості в тому, що вбивства можна сприймати легковажно. Я прошу вас зосередити увагу передусім на ППО для України. Нам справді це потрібно. Десять систем Patriot — у вільного світу вони є. Зараз потрібні політичні рішення, щоб ці системи працювали заради миру. Нам потрібен цей результат».
Нова дилема Трампа
Всім зрозуміло, що зараз наше слабке місце це Трамп. І Путін хоче цю слабке місце ще більше послабити. Раніше Трамп багаторазово проголошував гасло «Мир через силу». Москва намагається реалізувати протилежну концепцію: «Мир через слабкість Трампа». Таке закінчення війни однозначно буде вигідним Кремлю та вкрай небезпечним для України.
Наскільки це реальна перспектива, можна дізнатися з реакції Трампа на інтерв’ю Зеленського CBS News. «Майже щотижня 60 Minutes, — обурився Трамп, — згадують ім’я «Трамп» в зневажливому та наклепницькому ключі, але «трансляція» цих вихідних перевершила їх усі. Вони зробили не одну, а дві основні історії про «Трампа», одна з яких пов’язана з Україною, яка, як я кажу, є війною, яка ніколи б не відбулася, якби вибори 2020 року не були сфальсифікованими, іншими словами, якби я був президентом, а інша історія пов’язана з Гренландією, виставляючи нашу країну під моїм керівництвом фальшиво, неточно та оманливо».
Програма 60 Minutes про Україну вийшла 13 квітня і прямо пов’язала Трампа з російською ракетною атакою на Суми: «Під час своєї президентської кампанії Трамп вихвалявся, що покладе край війні до дня інавгурації. Натомість сьогодні, у Вербну неділю, російські ракети завдали удару по українському місту Суми». В інтерв’ю програмі Зеленський висловив сумнів у тому, що Трамп підтримує Україну. Наведемо фрагмент із публікації на сайті CBS News.
Скотт Пеллі: Сполучені Штати вас підтримують?
Президент Володимир Зеленський: (ПАУЗА) Навіть у цій моїй паузі є проблема. Тому що я хочу чесно та швидко відповісти, що Сполучені Штати — наш стратегічний, сильний партнер. Але пауза — це сумнів. Я не маю сумніву, що народ Америки з нами. Але в довгій війні багато деталей забуваються. У Європі всі бояться, що Сполучені Штати можуть відійти від Європи.
Скот Пеллі: Ви можете обійтися без США?
Президент Володимир Зеленський: Я думаю, що без США ми зазнаємо великих втрат. Людських і територіальних. Тому я б не хотів це розглядати. Але це наша доля, наша земля, наше життя. Так чи інакше, ми закінчимо цю війну.
Також у тому інтерв’ю Зеленський нагадав, що Трамп свою політику «мир через силу» застосував до України, але чомусь не застосував до Росії. До речі, цю дивну асиметрію зафіксовано на сайті Білого дому на сторінці, присвяченій успіхам Трампа в реалізації принципу «мир через силу».
Президент Трамп розпочав переговори з президентом Росії Володимиром Путіним та президентом України Володимиром Зеленським з метою остаточного встановлення миру в Україні. Президент Трамп ясно дав зрозуміти президенту України, що Америка, яка фінансувала більшу частину оборони України, не буде використана в його інтересах — і єдиним довгостроковим рішенням є МИР». А про те, що Трамп щось «ясно дав зрозуміти» Путіну, там нічого не сказано.
Зеленський в інтерв’ю нагадав, як США припинили Україні допомогу та обмін розвідданими, зажадавши згоди на безумовне припинення вогню. «У мене питання: що США зробили дзеркальне у бік росіян? Іди на припинення вогню, інакше тобі дуже сильний пакунок санкцій?» Ні, нічого подібного не було, розповів Зеленський і наголосив: «Виходить так, що мир через силу працює в один бік — і тільки в наш. Я вважаю, що це несправедливий підхід». На його думку, США мають зробити сильний крок: «Ми на це ще дуже сподіваємось і сподіваємося, що будуть умови у бік Росії, а не у бік України».
Путін намацав больову точку президента США: той дуже не хоче асоціюватись із загибеллю людей. Ракетними атаками на українські міста господар Кремля формує для Трампа нову дилему: або він примушує Україну до капітуляції, або будуть нові ракетні атаки та нові масові жертви серед мирного населення.
У результаті Трамп опинився перед вибором: або продати Україні 10 систем Patriot, як просить Зеленський, або піти шляхом, запропонованим Путіним. В обох випадках йому потрібно приймати рішення і вчиняти дії — чи то на користь України, чи то на користь Росії. Він і раніше хотів закінчити війну швидко, щоб здобути славу миротворця. Тепер він ще сильніше хоче якнайшвидше добитися припинення вогню, щоб не нести відповідальності за масову загибель українців.
Навряд чи має сенс передбачати його рішення за його коментарями російської атаки на кшталт «Мені сказали, що вони зробили помилку». Або за тим фактом, що 10 квітня він продовжив санкції проти Росії, накладені його попередником Джо Байденом. Поки що Трамп не зробив стратегічного вибору.
Але в будь-якому разі російський ракетний терор триватиме аж до моменту підписання угоди про повне припинення вогню. Очевидно, цей спосіб вести переговори буде для Путіна не менш важливим, ніж спроби наступу на фронті.
Юрій Вишневський / Ділова столиця