неділя, 14 липня 2024 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

«Ростовська область, Краснодар і так далі»: Докуди готова тікати Росія Російська армія вже готується відступати з півночі Криму. А в російському телеефірі звучать ідеї поступитися територіями

Чергове погіршення настроїв у російській верхівці на власному прикладі продемонструвала відома кремлівська пропагандистка, головний редактор державного телеканалу RT Маргарита Симоньян. У програмі «Вечір із Володимиром Соловйовим» на телеканалі «Росія 1» вона висловилася на підтримку плану, запропонованого міністром оборони Індонезії Прабово Субіанто.

«Спірні території» замість «нових регіонів»

«Як було б чудово зупинити кровопролиття прямо зараз. Залишитися там, де всі стоять, заморозити і далі провести референдуми, як і запропонувала Індонезія. Референдуми на всіх спірних територіях. І куди люди хочуть, з ким вони хочуть залишитися, з тим ця територія і залишається. Це ж справедливо. Ну добре ж? Потрібні нам території, які не хочуть з нами жити? Не впевнена я в цьому. І мені чомусь здається, що й президенту вони не потрібні», — заявила Симоньян.

Її слова викликали бурління у середовищі прокремлівських медіа, z-блогерів та воєнкорів. Адже вона назвала «спірними територіями» те, що за офіційною термінологією РФ є «новими регіонами Росії». А публічні заклики до здійснення дій, спрямованих на порушення територіальної цілісності РФ, — це стаття в кримінальному кодексі РФ.

З’явилися й версії. За однією, це суто самодіяльність Симоньян. Мовляв, її слова хотіли навіть видалити з ефіру — надто зрадлива позиція. Кажуть, їй навіть дзвонили з Кремля і прямо сказали, щоб вона не балакала зайвого. За іншою версією, Кремль через Симоньян тестує реакцію Києва та Заходу на подібний план, даючи зрозуміти, що Москва на нього погодиться з легкістю.

Але головне все ж таки не в мотивах Симоньян, а в тому, що її «роздуми вголос» прозвучали в ефірі однієї з головних пропагандистських передач кремлівського ТБ. І найпікантніше — те, як вона обґрунтувала свою гарячу підтримку індонезійського плану.

«ЗСУ отримають ракети дальньої дії, отримають винищувачі. Вони будуть завдавати цим усім ударів по нам, по наших територіях. Білгородська область, далі вони підуть, Воронезька там недалеко, не дай боже, Ростовська, Краснодар мій рідний і так далі. Я вже про Крим мовчу», — анонсувала Симоньян. Це реальні страхи, які роз’їдають російську верхівку.

Трохи раніше бродіння серед російських ура-патріотів викликав виступ лютого українофоба, депутата з фракції «Єдина Росія», першого заступника голови комітету держдуми РФ у справах СНД Костянтина Затуліна. Під час дискусії «Яка Україна нам потрібна» він поплакався, що план Путіна в Україні зірвався. Він наголосив, що логіка СВО («спеціальної військової операції») полягала в тому, що «досить швидко, після нашої силової акції, українська держава розвалюється». «На жаль, цей план зірвався. Він просто був нереальний у своїй основі», — констатував Затулін.

І щоб мало не здалося, він пройшовся ще й по цілях Путіна в Україні. «Які у нас були цілі, офіційно заявлені на початку СВО? Ви всі пам’ятаєте: денацифікація, демілітаризація, нейтралітет України і захист жителів Донецької та Луганської народних республік, які весь цей час страждали. По якому з цих пунктів ми досягли результатів на сьогодні? По жодному», — сказав він.

Тоді також з’явилися версії про невдоволення Кремля. Газета «Відомості» навіть повідомила, що у Кремлі та керівництві «Єдиної Росії» обговорюється вигнання Затуліна з посади в комітеті та з фракції. Але нічого подібного поки що не сталося. А тема ревізії цілей СВО зажила своїм життям. Зокрема до неї долучився гауляйтер окупованого Криму Сергій Аксьонов. В інтерв’ю телеканалу «Крим 24» він заявив, що Путін має переглянути цілі СВО.

«Цілі там має позначити лідер, він їх позначить так чи інакше, тобто остаточно. Ну, вони позначені, цілі. Володимир Володимирович про них весь час говорить. Проте ситуація змінюється щодня, думаю, що все-таки і цілі будуть так чи інакше скориговані, я особисто не сумніваюся», — сказав Аксьонов. А коли телеведучий запитав, де проходитиме кордон між двома країнами, Аксьонов назвав це питання «болючим» і відмовився на нього відповісти.

8 червня очікуваннями російської верхівки поділилося агентство Bloomberg. «Багато представників політичної та ділової еліти втомилися від війни і хочуть, щоб вона припинилася, хоч і сумніваються, що Путін зупинить бойові дії, за словами семи людей, знайомих із ситуацією, які попросили не називати їхніх імен», — йдеться у статті. Втім, там є не лише анонімні оцінки, і саме вони найцікавіші. «Було дуже багато великих помилок, — сказав агентству екс-депутат держдуми, політичний консультант Сергій Марков, який має тісні зв’язки в Кремлі. — Давним-давно були очікування, що Росія візьме під свій контроль більшу частину України, але ці очікування не виправдалися».

Російський православний націоналіст, прихильник Путіна, мультимільйонер Костянтин Малофєєв, який спонсорує загін найманців, що воює в Україні, розповів Bloomberg, що сам він відкидає будь-які розмови про припинення вогню, але багато представників правлячої еліти, включаючи «величезну кількість» ділових людей, підтримують нещодавню ініціативу Китаю про перемир’я. «Вони кажуть, що підтримують СВО, але насправді вони проти неї», — наголосив Малофєєв.

Усе це говорить про те, що «війна до переможного кінця» перестала бути мейнстрімом для російської верхівки. Мейнстрім зараз — це якнайшвидший мир чи то за китайським, чи то за індонезійським планом. І головне спірне питання — це якими «новими регіонами» можна пожертвувати.

Включно із Кримом

Поки російська верхівка це лише обговорює, російські військові вже готують нові «жести доброї волі» на очікуваних напрямках нашого наступу. 8 серпня гауляйтер окупованої частини Запорізької області Євген Балицький видав розпорядження про переселення до Криму (Сімферополь та Керч) мешканців Токмака, Василівки, Пологів, разом із міськими адміністраціями, силовими та комунальними структурами.

За даними оперативного командування «Південь» ЗСУ, на Херсонщині російські війська відійшли на 5-15 км від своїх колишніх позицій. Цей рух вони розпочали за кілька днів до того, як окупанти підірвали Каховську ГЕС. Російські ТГ-канали розповідають, що в штабі російського угруповання «Дніпро» ходять розмови про швидке можливе відведення всіх підрозділів з Херсонської області на лінію укріплень на північ від Криму і на захід від Мелітополя. Ті ж ТГ-канали кажуть, що в російських штабах чекають на удари з боку Гуляйполя та Оріхова з метою зайняти Токмак і вийти до Мелітополя і на Бердянськ.

Втім, Крим також готується до звільнення. За даними Центру національного спротиву Сил спеціальних операцій ЗСУ, на півночі Криму окупаційні адміністрації отримали розпорядження скласти списки населення на примусову «евакуацію» вглиб півострова або на територію Росії, а також списки матеріально-культурних цінностей, які буде викрадено та вивезено до Росії. Зокрема, за інформацією кримського підпілля, відповідна підготовка вже відбулася в Армянську.

Крім того, за даними ОК «Південь» ЗСУ, росіяни переносять логістику Чорноморського флоту з окупованого Севастополя на територію Росії — до Новоросійська. Як коментує американський Інститут вивчення війни (ISW), нещодавні удари по російських районах зосередження, логістичних вузлах та транспортних об’єктах на півдні України викликали підвищене занепокоєння з приводу безпеки ЧФ, що і стало причиною переміщення логістики флоту до Краснодарського краю.

Загалом, доки кремлівська пропаганда намагається переконати росіян, весь світ і нас у міцності своєї оборони, реальність інша. Російська верхівка разом зі своїми військовими штабами та окупаційними адміністраціями вже готова тікати з України. А докуди їй доведеться тікати — це, звісно, залежить від ЗСУ, а також від обсягів та своєчасності західної військової допомоги.


Юрій Вишневський / Ділова столиця
Поділіться цим