неділя, 27 листопада 2022 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

Чергова Вовина тисяча: Скільки українців сходить на концерт «Кварталу» Нова ініціатива Володимира Зеленського нагадує якусь аферу. Причому, халтурно продуману

У своєму свіжому відосику президент Володимир Зеленський сказав, що громадяни, щеплені двома дозами вакцини від коронавірусу, зможуть отримати по тисячі гривень – на окультурювання.

За цю тисячу щеплені зможуть придбати абонементи у спортзали або фітнес-клуби, відвідати кінотеатри, театри, музей чи виставковий центр. Її можна буде витратити на квиток по Україні авіа- та залізничним транспортом. Зеленський зазначив, що програма стартує 19 грудня, і до кінця року на неї виділять 3 млрд грн. І таку ж суму виділять на початку наступного року. Це вперше, коли українська влада заохочує громадян до вакцинації пряником. До цього вона діяла лише батогом.

Соцмережі на новий креатив Зеленського відреагували весело. Давно Володимир Олександрович так люто не запалював коментаторів, мабуть відтоді, як пообіцяв посадити в країні за три роки мільярд дерев. (До речі, можна давати тисячу і дарувати дерево для посадки — взагалі круто буде).

Куди можна сходити на тисячу

Тисяча – гроші не великі, але на квитки на потяг туди і назад плацкартою точно вистачить. Щодо авіаквитків – вже складніше, але можливо.

Тисячі вистачить на те, щоби близько десяти разів сходити в кіно в Києві. Або разів 7-8 у музеї, залежно в які. Або 5 разів – на столичну виставку котів. На концерт – вже не на будь-який. На Дантеса, приміром, вистачить, а от на Тіля Ліндемана з «Рамштайна» – вже ні.

До речі, за тисячу можна придбати хороше місце на концерт «Квартал 95», або цілих 5 квитків на гальорку.

Абонемент в спортзал – хіба що на місяць, принаймні в столиці, тож оздоровлюватися треба, як то кажуть, з усієї дурі. Поки влада розщедрилася.

Що не так з Вовиною тисячею

Грошей на всіх, здається, не вистачить. Якщо поділити 6 млрд на 1 тисячу, виходить 6 млн. Тобто, саме така кількість українців зможе скористатися щедрістю держави. Свіжа статистика каже, що повну вакцинацію у нас пройшло 19,8% населення (8,74 млн), усього ж введено 21 млн доз вакцини. Коли навіть врахувати ці цифри, то щоб забезпечити всіх вже вакцинованих і тих, хто скоро отримає друге щеплення, 6 мільярдів не вистачить. Хіба що одразу в розрахунки закладено, що частина не захоче чи не зможе скористатися подарунком. Чи його отримають самі спритні. Або, наприклад, ви витратите тільки 500 гривень, а потім гроші раптом закінчаться.

Хто вирішуватиме, де і на що витрачати цю тисячу

Чому програма почне діяти лише через місяць? Очевидно, тут є технічні моменти. В «Дії» потрібно зробити систему, як скористатися дармовою тисячею. Тобто, як всю суму чи частинами переводити на оплату квитків і послуг. Добре, якщо це, приміром, «Укрзалізниця» — купив електронний квиток і поїхав. А якщо комусь захочеться відвідати маленький музей десь у глухій провінції, чи приватний, а не державнмй музей? Тобто, чи буде якійсь конкретний перелік місць культурного відпочинку, куди можна сходити на «Вовіну тисячу», і хто та як його формуватиме.Чи проводитимуться при цьому якісь тендери, щоби все було прозоро – усе ж таки 6 мільярдів гривень – величезні гроші. На повне інженерне облаштування кордону з Білоруссю треба було би всього на один мільярд більше.

Інтереси громадян дуже вузько окреслені

Не всі вакциновані мають змогу ходити в кіно, музей, на фітнес і роз’ їзжати по країні. Вони можуть бути маломобільні, в їхньому селі може не бути культурних об’єктів, вони можуть не мати смартфону і комп’ютеру, зрештою. А ще є ті, хто радий би був вакцинуватися, але не може за станом здоров’я. Так тепер їх ще й державним подарунком обділили. Хіба це справедливо в країні, де кожен з нас — президент? Виходить, що ця тисяча — тільки для молодих і просунутих, а з усіх інших — якесь знущання. Чому б як альтернативу не зробити можливість оплатити цією тисячею комуналку? Багато хто був би не проти. Заодно і загальний борг українців за комуналку (понад 61 млрд грн), трохи би знизився.

Чи на часі такі щедроти

Як вже згадувалося вище, 7 млрд гривень потрібно, за експертними оцінками, на повне інженерне облаштування кордону з Білоруссю. Звідки невдовзі можуть поперти мігранти. Можливо, ці гроші варто було би зараз не роздавати по тисячі тим, хто і так би вакцинувався, а витратити на

Їх також можна було ви витратити на безпілотники, або кисневі концентратори — на те, що реально потрібне, діє і рятує життя. Тож, не зрозуміло поки, в чому логіка.

І головне – цим не купиш затятих противників вакцинації

Ідейні противники вакцинації від ковіду в переважній більшості не «продадуть» своїх переконань ні за тисячу гривень, ні за дві. Вони готові ходити пішки і звільнятися з роботи, тільки б не щеплюватися. А решта – вже вакцинувалися чи зробили б це невдовзі під тиском карантинних обмежень. Цілком можна було би обійтися без цих величезних витрат у 6 млрд і не налаштовувати зайвий раз вакцинаторів проти антивакцинаторів і навпаки. Це ж не є головною метою, правда?

Але, схоже, ідеологи «Вовіної тисячі» в ці нюанси не вникали. Головне – закинути у суспільство тему для обговорення і суперечок, аби перебити інші теми. Приміром, «вагнергейт» чи звинувачення у поганій підготовці до опалювального сезону. Станом на зараз складається враження, що ця ініціатива президента йому ж вилізе боком. Українці хоч і люблять шару, але завжди будуть незадоволені: то концерт нудний, то квитки дорогі, то тренажер не їде…

Юліна тисяча, Вітіна тисяча, і Петрові дві: Чим це зрештою оберталося

Першовідкривачкою технології виплати громадянам одноразово по тисячі гривень була Юлія Тимошенко. «Юліна тисяча» стала мемом. Тодішня прем’єрка обіцяла повернути колишнім вкладникам «Сбербанка» СРСР по 1 тисячі гривень (більше $200 на той час), їхні спадкоємці отримували половину цієї суми. Кошти на виплати бралися з грошей, отриманих за приватизацію. У 2008 році уряд Тимошенко направив на виплати 6,4 млрд. грн. Радісний народ кинувся забирати кревні, це призвело до велетенських черг в «Ощадбанку». Потім пустили поголос, що грошей усім не вистачить і це лише збільшило черги. Наслідком цих виплат стала інфляція, бо ощасливлені громадяни відразу побігли витрачати отримане. Тимошенко звинувачували у популізмі, але вона добре знала, що робила – у пам’яті виборців закарбувалося, що при ній віддали хоча б щось зі згорілих при Союзі грошей. Утім, цього піар-кроку виявилося замало для перемоги на президентських виборах 2010 р.

«Регіонали», які чи не найбільше критикували Тимошенко за роздачу грошей, перетворили «Юліну тисячу» на «Вітіну». За президентства Януковича уряд Миколи Азарова продовжив виплати вкладникам «Сбербанку» СРСР, але тільки тим, які не встигли отримати по тисячі при Тимошенко. Загалом у 2012 році людям компенсували 4,55 млрд. Процес виплат був удосконалений, вдалося уникнути шалених черг. Однак результат був той самий – підскочила інфляція, бо люди побігли витрачати отримане.

За Петра Порошенка подібних виплат уникали аж до президентської кампанії. У березні 2019 року Порошенко анонсував виплати пенсіонерам додаткових двох тисяч гривень з грошей, які сплатили власники єврономерів за митне оформлення машин. Критики охрестили пропозицію «Петровою тисячею» і звинуватили його у спробі підкупу електорату.

Вибори він програв. Як у 2010-му програла Тимошенко. Не зміг купити всенародну любов за «Вітіну тисячу» і Янукович. Але помилки старих облич нічому не навчили нові.

Хоча, можливо, вони насправді і не збираються роздавати ті тисячі. Для переліку обіцянок підвищити, понизити, покращити, які давалися при Зеленському, не вистачить пальців на всіх кінцівках. Тому згадаємо лише кілька. Перед самими дочасними виборами парламенту, в липні 2019 року, Зеленський пообіцяв знайти способи знизити тарифи на житлово-комунальні послуги і постаратися впровадити ідею, щоб малозабезпечені громадяни країни віком за 70 років не платили за комуналку. Що, вже й забули?

До речі, неправильно називати нинішню ініціативу Зеленського «Вовиною тисячею», бо ще у березні минулого року, щойно почалися проблеми з ковідом, пенсіонерам обіцяли разові виплатити по 1 тисячі. Тим, кому за 80, і у кого пенсія менша за 5000. Гроші виплатили, на це з бюджету додатково виділили більше 10 млрд. гривень. Але тоді хоча б були живі гроші. Нинішня ж ініціатива нагадує якусь аферу. Причому, халтурно продуману.


Юрий Васильченко / Depo.ua
Поділіться цим