неділя, 27 листопада 2022 | ПРО ПРОЄКТ | КОНТАКТИ

Британські вояки для України: Чому США готує європейських союзників до ескалації на Донбасі Наші західні союзники не тільки бачать військову загрозу з боку Росії, а навіть готуються допомогти Україні цій загрозі протистояти. Натомість команда Зеленського вдає, що нічого особливого не відбувається. Ця ситуація має цілу низку пояснень

Ситуація, за якої політики та ЗМІ США на повному серйозі говорять про ймовірність початку масштабних бойових дій між Росією та Україною, в той час як українські посадовці таку ймовірність хоч і не відкидають, але відгукуються про неї з очевидним скепсисом, на цих вихідних отримала свій розвиток.

По-перше, очільник Держдепу США Ентоні Блінкен продовжив обговорення ймовірного вторгнення російських військ до України з європейськими союзниками. Зокрема, в суботу, під час розмови з міністром закордонних справ Польщі Збігневом Рау він заявив, що криза з мігрантами, яку Лукашенко за підтримки Москви спровокував на кордоні з Польщею, може бути спрямованою на відволікання уваги від дій Росії на кордоні з Україною.

Того ж дня Блінкен поспілкувався із главою МЗС Франції Жан-Івом Ле Дріаном. Вони обговорили «російську військову активність в Україні та поблизу».

Паралельно із тим британське видання Mirror повідомило, що у Британії сформовано зведений загін швидкого реагування чисельністю близько 600 військовослужбовців. Який може бути перекинутий в Україну у разі загрози вторгнення Росії. Звичайно, слід робити поправку, що йдеться про матеріал в таблоїді — але й на порожньому місці така інформація теж з’являється нечасто.

Більше того, в тому ж матеріалі, який привернув увагу публіки виключно повідомленням про ймовірну британську допомогу, був цікавіший — і при тому доволі моторошний момент, який полягав у тому, що глави британського Міноборони та розвідслужби Мі-6 попередили прем’єр-міністра, що загроза вторгнення Росії в Україну є реальною і доволі високою.

А перед тим генерал Нік Картер, голова британського генштабу, заявив про найбільшу небезпеку випадкового військового зіткнення між Заходом і Росією з часів холодної війни.

Натомість в Україні продовжують тему ймовірного масштабного зіткнення з Росією скромно ігнорувати. Ні, звичайно, хтось із президентського офісу, напевно, вже порадив очільнику РНБОУ Данілову перестати робити заяви про те, що «західні ЗМІ дезінформують народ» про російські війська на нашому кордоні.

Більше того, тепер замість Данілова цю тему частіше коментують посадовці ОП. Які просувають тезу про те, що російські збройні сили постійно утримують потужне наступальне угруповання біля наших кордонів. Але якоїсь підкресленої тривоги, як то було під час попередніх загострень ситуації на кордоні, у Києві наразі не спостерігається.

В чому причина такого інформаційного розходження між Україною та нашими союзниками? Річ, схоже, у тому, що концентрація російських військ, заперечувати яку міг хіба Данілов, в реальності таки існує. Але їхня чисельність та склад не дають однозначної відповіді стосовно планів Кремля.

Тому команда Зеленського, на яку наразі чекають економічні проблеми, непроста зима з явно недостатнім запасом енергоносіїв, та пік чергової хвилі коронавірусу, прийняла рішення тему воєнної загрози на Сході не педалювати. Будемо сподіватися, що до протидії цій загрозі збройні сили активно готуються, а відсутність обговорення в публічній сфері завше можна списати на секретність.

Натомість у США ситуація зовсім інша. Оскільки для команди Байдена тактика акцентування уваги на ймовірній російській загрозі буде успішною незалежно від того, яким виявиться фінал історії.

У випадку, якщо військове загострення на Донбасі так і не почнеться, чинний господар Білого дому озвучить тезу із приблизно такою суттю: «Ми втратили Афганістан, зате змогли зберегти Україну завдяки жорсткій дипломатичній позиції та наданню Києву військової допомоги».

Натомість у ситуації, за якої Росія інтенсифікує збройний конфлікт з Україною — хоч на Донбасі, хоч на білоруському кордоні — Байден зможе виправдати реноме грамотного міжнародника і «путінознавця», нагадавши, що подія була передбачена, і відповідну протидію було налагоджено наперед.

В такий спосіб, чинна адміністрація США проявляє активність у царині міжнародної політики, частково відволікаючи увагу від непростого політичного становища Байдена вдома. Втім, хоч останні попередження Держдепу стосовно російської агресії і можуть мати почасти внутрішньополітичні причини, це зовсім не привід ними нехтувати. Оскільки російські війська на українському кордоні залишаються до болю реальним фактом.


Тарас Паньо / Depo.ua
Поділіться цим